Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 21:43

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz, 16 mar 2017, 17:19 
Wstydliwy
Offline
Od: 21.12.2016
Posty: 3
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
Region: mazowiecki
Cześć

Zastanawiam się nad wyciszeniem swojej Mazdy 6 GH Kombi, jednak nie chciałbym żeby przerodziło się to w dużą, czasochłonną i kosztowną modyfikację. Czy macie może doświadczenie z wyciszaniem swoich aut, które pozwalałoby wskazać konkretny obszar karoserii przepuszczający najwięcej hałasu? Wygłuszeniem których elementów najlepiej zabrać się w pierwszej kolejności, tak, by już dały efekt?

Pozdrawiam


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 16 mar 2017, 19:24 
Wtajemniczony
Offline
Od: 18.05.2016
Posty: 246
Rok produkcji: 2009
Generacja: II
Silnik: 2.5 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
LPG: Tak
Region: zachodniopomorski
ZBANOWANY!
To wszystko zależy jaki szum,hałas Tobie najbardziej przeszkadza.Z jakich okolic karoserii.Jednym przeszkadza szum powietrza,drugim opony i nadkola a jeszcze innym dzwięki z podłogi.Musisz się określić.Bez tego ani rusz.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 16 mar 2017, 22:52 
Wstydliwy
Offline
Od: 21.12.2016
Posty: 3
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
Region: mazowiecki
Przy każdych prędkościach w moim odczuciu dość głośno słychać dźwięki nie związane z ruchem czy pracą tylko mojego pojazdu, ale związane z wszystkim z zewnątrz, np. mijane czy wyprzedzające inne pojazdy.
Ale już przy prędkościach autostradowych, oprócz tych "dźwięków z zewnątrz" pojawia się też szum, który jak przypuszczam wynika z przepływu powietrza i bardziej przypomina taki, jaki pojawia się przy uchylonej szybie, ale oczywiście nie o aż takim natężeniu.
I uważam, że wyeliminowanie powyższych mogłoby już dać odczuwalny efekt.
Oba te dźwięki moim zdaniem mają źródło gdzieś w górnych częściach pojazdu, w okolicach głowy kierowcy czy pasażerów - słupki przednie? słupki środkowe? uszczelki?
Oprócz tego przy wyższych prędkościach słychać dźwięk z tyłu pojazdu, ale trudno mi ocenić czy wynika z przepływu powietrza, czy np. toczących się kół.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 17 mar 2017, 11:42 
Wtajemniczony
Offline
Od: 18.05.2016
Posty: 246
Rok produkcji: 2009
Generacja: II
Silnik: 2.5 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
LPG: Tak
Region: zachodniopomorski
ZBANOWANY!
Czyli tak jak wszyscy. Spójrz na cały temat.Jest wszystko ładnie opisane z fotorelacjami.Nikt więcej w tym temacie za bardzo już nie wymyśli.Dodatkowo jeśli chodzi o uszczelki w drzwiach to popatrz na wątek wnętrze w dziale GJ tam to dopiero ludzie maja z tym problem i przeróżne patenty.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 19 maja 2019, 22:50 
Nowicjusz
Offline
Od: 27.05.2017
Posty: 41
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: dolnośląski
Nie chciałem zakładać nowego wątku, a ten wydaje mi się najbardziej odpowiedni, żeby podzielić się w Wami spostrzeżeniami po wyciszeniu swojej Mazdy.

Pierwszy etap prac obejmował wyciszenie maski, podszybia, grodzi oddzielającej silnik od kabiny, nadkoli przednich, podłogi do przednich foteli oraz kompletu drzwi. Całość była wykonana przez firmę zajmującą się car audio oraz wyciszeniami, we Wrocławiu. Przed oraz po wykonanych pracach zostały wykonane pomiary profesjonalny sonometrem. Wyniki poniżej (przed/po [dB]):

Bieg jałowy 39,4 / 36,1
60km/h (4 bieg) 61,8 / 57,8
100km/h (5 bieg) 66,4 / 64,2
130km/h (6 bieg) 69,6 / 66,8
150km/h (6 bieg) 70,9 / 68,3

Kolejny etap prac dotyczył wygłuszenia bagażnika (wersja hatchback), który wykonałem już samodzielnie. Po tym etapie prac nie mam niestety wykonanych pomiarów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moje spostrzeżenia:
- po pierwszym etapie prac subiektywny efekt wyciszenia był bardzo pozytywny. Od razu wyjechałem na obwodnicę autostradową Wrocławia, żeby sprawdzić efekt i był on bardzo odczuwalny in plus. Co więcej, pomiary głośności były wykonane następnego dnia, więc były one potwierdzeniem odczuć a nie autosugestią,
- pomiary sonometrem były wykonywane w lutym, na oponach zimowych (215/50/17 Dunlop Winter Sport 5), które są zdecydowanie bardziej komfortowe i cichsze niż moje letnie ogumienie (215/50/17 Fulda SportControl 2 - teoretycznie jedne z cichszych w tym segmencie). Piszę to dlatego, że sam przekonałem się, jak ważną rolę odgrywa rodzaj i typ opony. Na oponach Dunlop komfort związany z tłumieniem chropowatości asfaltu oraz sama miękkość opony powoduje dużo większą przyjemność z jazdy. Cisza w samochodzie jest porównywalna do opon letnich tylko na asfalcie o bardzo dobrej jakości i gładkości, gdzie Fuldy osiągają faktyczne parametry podane przez producenta. W sytuacji, kiedy jakość drogi się pogarsza, szum generowany przez twardszą mieszankę w oponach letnich daje się we znaki,
- wyciszenie bagażnika wykonałem kilka dni temu posiłkując się opisami relacji z wygłuszania na forum. Pierwszy raz rozbierałem tapicerkę i poszło mi to bardzo sprawnie. Całość wyciszenia bagażnika i tylnych nadkoli zajęła mi 12 roboczo godzin. Zużyłem 10 mat StP Silver 75x50 (3,75m2) oraz 3,5m2 pianki K6s. Zostały mi ścinki obu materiałów, które planuję wykorzystać w najbliższej przyszłości do wyciszenia słupków B. Efekt wyciszenia bagażnika nie był już tak spektakularny jak po pierwszym etapie, jednak wyraźnie przestał być zauważalny jakikolwiek szum z tyłu samochodu,
- na chwilę obecną najbardziej odczuwalne są szumy z okolic szyb i uszczelek. Jakiś czas temu udało mi się zlikwidować "efekt uchylonej szyby", podobny do tego co mają niektórzy właściciele GJ, jednak szum opływającego powietrza (szczególnie gdy mocniej wieje) jest teraz dominujący. Jeżeli macie jakieś patenty (poza wężykiem silikonowym) to chętnie po testuję różne rozwiązania.
- jeżeli ktoś decyduje się na wyciszanie to proponuję robić to kompleksowo i najlepiej za jednym razem. Wtedy można spodziewać się efektu WOW. Wygłuszając element po elemencie w różnych odstępach czasu zauważa się zapewne poprawę, jednak po kilku dniach przyzwyczajamy się do nowego poziomu głośności i zaczynają nam przeszkadzać inne rzeczy.
- w planach mam jeszcze wygłuszenie słupków B oraz klapy bagażnika. Będę coś kombinował z uszczelkami i trójkątem do którego zamocowane jest lusterko. Na pewno zmienię opony letnie na gumy o bardziej miękkiej mieszance. Nie wiem jeszcze czy na lato nie zdecyduję się w końcu na koła 18 calowe, dlatego odkładam tą decyzję do przyszłego roku (obecne opony mają przejechane dopiero około 4000 km).

Podsumowując, warto wyciszać, ale trzeba wziąć poprawkę, że człowiek po kolejnych etapach prac staje się coraz bardziej wybredny. Zaczyna się ciągła pogoń za króliczkiem, ale czy się go złapie to sam nie wiem - mam nadzieję, że tak ;)

-- 19 maja 2019, o 23:50 --

Udało mi się parę dni temu wyciszyć słupki B i dzisiaj miałem okazję przejechać się autostradą. Tak jak pisali pozostali, efekt jest na prawdę duży i porównując do nakładu pracy (obie strony zajęły mi 60 minut pracy) jest to według mnie "must have" w naszych mazdach.

Zamówiłem również dodatkowe uszczelki z Chin, jak dojdą i uda się je zamontować to również podzielę się wrażeniami.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 5 sty 2022, 20:39 
Bywalec
Offline
Od: 01.03.2018
Posty: 331
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
Region: podlaski
Zrobię trochę archeologii i odkopie trochę stary temat, ale chciałbym zapytać czy możecie polecić jakieś maty wygłuszające i wyciszające? Na forum jest powiedziane sporo na ten temat i kilka polecanych typów, ale w większości są to rzeczy sprzed kilku lat, a jak wiadomo technologia idzie cały czas do przodu i może aktualnie są wyroby lepsze albo bardziej ekonomiczne przy zachowaniu jakości.
Chciałbym wygłuszyć w swom aucie drzwi, żeby poprawić nieco brzmienie fabrycznego audio i przy okazji trochę poprawić komfort podróżowania. Zastanawiam się jeszcze nad nadkolami i słupkami. Najważniejsze jednak pytanie: jakich materiałów użyć do tego zabiegu. Z góry dziękuję jeżeli ktoś będzie chciał podzielić się swoją wiedzą i doradzić co kupić żeby spełniało swoją funkcję.


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Pt, 7 sty 2022, 12:01 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 05.08.2016
Posty: 2640
Rok produkcji: 2016
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: pomorski
Dobry stosunek ceny/jakości mają produkty Bitmat. Trochę droższe to StP/Dynamat Extrem ich zaletą jest niższa waga.
Mata powoduje w głównej mierze usztywnienie i pozbycie się rezonowania, pianka kauczukowa tłumi szumy. Wytłumienie nadkoli oraz bagażnika wyraźnie wycisza auto i poprawia komfort jazdy.

_________________
Non progredi est regredi!


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 7 sty 2022, 17:16 
Bywalec
Offline
Od: 01.03.2018
Posty: 331
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
Region: podlaski
Dzięki Maciek za info. Powiedz prosze jeszcze, czy faktycznie w nadwoziu HB wytłumienie bagażnika daje duży efekt? Zastanawiam się nad tym bo wydaje mi się, że przestrzeń bagażnika jest dość dobrze odizolowana od kabiny dzięki tylnej kanapie. Tak tylko gdybam na swój rozum.


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Pt, 7 sty 2022, 17:37 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 05.08.2016
Posty: 2640
Rok produkcji: 2016
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: pomorski
Moim zdaniem warto, to jednak kawał cienkiej blachy bezpośrednio nad jezdnią robiąca za puszkę rezonansową.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

_________________
Non progredi est regredi!


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.