Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 23:49

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt, 1 wrz 2017, 21:49 
Wstydliwy
Offline
Od: 31.08.2017
Posty: 4
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Comfort
Region: warmińsko-mazurski
Witam, szukałem na forum informacji na temat kodów ale nie znalazłem dość szczegółowych odpowiedzi. Dlatego bardzo Was proszę o pomoc w diagnozie problemu.

Po podłączeniu OBD pokazują się mi dwa błędy :

P0131 - 02 SENSOR CIRCUIT LOW VOLTAGE BANK 1 SENSOR 1

P2251 - 02 SENSOR NEGATIVE CURRENT CONTROL CIRCUIT/OPEN BANK 1 SENSOR 1

Napiszcie mi o co chodzi z tymi błedami i co należy wymienić ( bo chyba na tym się skończy )


Pozdrawiam


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 15 wrz 2017, 07:06 
Wstydliwy
Offline
Od: 14.09.2017
Posty: 2
Rok produkcji: 2003
Generacja: I
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Comfort
LPG: Tak
Region: świętokrzyski
Czy masz zagazowaną madzie ? Czy wyskakuje kontrolka check engine ? Tego rodzaju błędy pojawiają się najczęściej w przypadku zanieczyszczonego lub uszkodzonego przepływomierza . Spróbuj wyczyścić przepływomierz i przepustnicę . Co do czyszczenia przepustnicy to zrobiłem to następująco - odkręciłem dolot od filtra następnie otworzyłem przepustnicę przy pomocy dźwigienki gazu (można też po prostu nacisnąć gaz ) przy pomocy wd40 na ściereczce wyczyściłem skrzydełka przepustnicy i w szczególności dolną jej część dolotu ( całe masy czarnych złogów ) . Przepływomierz przy pomocy patyczków higienicznych i wd40. Wymiana filtra i problem zniknął.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 15 wrz 2017, 13:32 
Wstydliwy
Offline
Od: 31.08.2017
Posty: 4
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Comfort
Region: warmińsko-mazurski
Ok zrobie tak jak piszesz , zobaczymy czy to coś da. W M6 na razie nie mam gazu tylko pb :(


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Pt, 15 wrz 2017, 13:44 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 24.04.2016
Posty: 1847
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: łódzki
Czyszczenie przepływomierza lub/i przepustnicy powinno pomóc.
Prosta sprawa :) ale pamiętaj o odłączeniu AKU przed pracą...

Ja postępowałem tak z przepływomierzem i od niego bym zaczął:
1. Zamówiłem CRC Air Sensor Clearner
2. Odłączyłem AKU.
3. Dolałem do max. płynu chłodniczego (dosłownie z 50ml).
4. Wyjąłem przepływomierz, zatkałem otwór czystą szmatką.
5. Zdjąłem gumowy o-ring z przepływomierza i wyczyściłem solidnie go preparatem CRC.
Dodam, że "łezka" od strony filtra była baardzo zabrudzona. Widać było czarny nalot.
6. Kilkakrotnie użyłem CRC, odłożyłem przepływomierz na 20-30min aby wszystko odparowało.
7. Założyłem o-ring, włożyłem przepływkę na swoje miejsce, podłączyłem AKU.
8. Wyłączyłem wszystko co pobiera prąd i odpaliłem, obroty na zimnym 1500, po rozgrzaniu 750.

Z przepustnicą jest więcej zabawy, ale zasada czyszczenia podobna.
POWODZENIA !!

_________________
Moja 6 GG


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 1 paź 2017, 21:08 
Wstydliwy
Offline
Od: 31.08.2017
Posty: 4
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Comfort
Region: warmińsko-mazurski
Kupiłem sondę NTY z allegro i auto jeździ ikonka nie pali się. Wiem ze ta firma ma nie za dobra opinię ale czas pokaże jak długo będzie działać :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 20:45 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
Dzisiaj pojawił się i u mnie bład P2251
Jedni piszą że wystarczy przeczyścić przepustnicę i przepływomierz inni że wymiana sondy lambda.
Z błędu wynika że jest to sensor nr 1 – prośba o jasne wyjaśnienie o którą sondę Lambda chodzi bo z tego co przeczytałem są dwie.
Mam Mazda 6 2.0 benzyna po lift 2006.
Która to jest tak nr 1 i jakie przewody – ile przewodów, wtyczek ma tak by można było dodatkowo tak to zweryfikować.
I czy istnieje jednoznaczy sposób mają np. ELMa na zdiagnozowanie po parametrach czy to faktycznie sonda do wymiany ? Obawiam sie że wydam full kasy na dobrej jakości sondę a wyjdzie że to albo ta druga albo w ogóle przepustnica lub przepływomierz. Może jakieś parametry w programie diagnostycznym jednoznacznie pokażą że jest walnięta ?

Z góry dziękuję.


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 20:48 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 24.04.2016
Posty: 1847
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: łódzki
To pierwsza sonda 5-cio przewodowa (polift).
Więcej znajdziesz tutaj:
viewtopic.php?p=160461#p160461

_________________
Moja 6 GG


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 21:06 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
Pierwsza patrząc od przodu auta, tyłu ? Jakiś punkt odniesienia ?
Jedna jest chyba przed katalizatorem a druga jest wkręcona w niego - ale nie wiem która jest która.


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 21:13 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 24.04.2016
Posty: 1847
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: łódzki
Patrzymy od początku układu wydechowego, czyli od kolektora wydechowego.
Nr1 to sonda przed katalizatorem
Nr2 to sonda w katalizatorze

Fotka poglądowa:
Obrazek

_________________
Moja 6 GG


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 21:17 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
Dzięki teraz wszystko jasne.
A jeszcze jedno pytanie pomocnicze, ta pięcioprzewodowa nr 1 - ona ma dwie wtyczki czy jedną ?
Bo oryginał chyba który w katalogu widze ma dwie wtyczki, za to polecany zamiennik od Audi ma jedną i teraz pewnie by trzeba było wykumać które przewody na którą wtykę, chyba że kolory się zgadzają.


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 21:20 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 24.04.2016
Posty: 1847
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: łódzki
Sonda 5-cio przewodowa ma 2 wtyczki. Ludzie kupują NTY lub coś z AliExpress i jeżdżą.
Jak dobrze rzucisz okiem na wątek o którym wspomniałem kilka postów wstecz masz gotowy link do Allegro.

_________________
Moja 6 GG


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 2 kwi 2019, 20:23 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
Już całkiem zgłupiałem po przeczytaniu dziesiątek postów, artykułów i po zrobieniu dzisiaj pomiaru na ELM mojej Mazdy.
Może ktoś z Was pomoże i będzie w stanie to jakoś jasno i rzeczowo wyjaśnić.

Więc jeszcze raz:
P2251 O2 Sensor Negative Current Control Circuit/Open Bank 1 Sensor 1
Czyli teoretycznie sonda lambda nr 1 czyli ta pierwsza od strony kolektora jest walnięta.
Mam Mazda 6 GY 2.0 2006 po lifcie. Więc ta pierwsza sonda powinna być 5 przewodowa - co świadczy że jest szerokopasmowa, druga za katalizatorem 4 przewody - zwykła (ale nie do końca, zaraz wyjaśnię dlaczego)

I teraz chciałbym upewnić się że to faktycznie jest walnięta ta pierwsza oraz że druga śmiga ok. I teraz zaczyna się mętlik informacyjny:
1. z tego co przeczytałem w różnych artykułach sonda szerokopasmowa - nie pracuje jak zwykła sonda wiec nie ma zmiennego napięcia od 0-1V, sondy takiej nie można bez specjalistycznego sprzętu jednoznacznie pomierzyć ponieważ nie jest ona sterowana napięciowo tylko prądowo - a więc może jakieś mA powinny być na niej.
2. Sonda druga 4 przewodowa - jedni piszą że normalnie powinna oscylować od 0-1V a inni że w Mazdzie ta sonda jest liniowa czyli trzyma np. napięcie ok 0,8-0,9V (oczywiście na rozgrzanym silniku) i takie stałe napięcie liniowe jest prawidłowym pomiarem.

I bądź tutaj mądrym i kto ma rację ? Jak to zweryfikować poprawnie by nie wydać kupę kasy i mieć pewność że pomiary są błedne ?
Dzisiaj podłączyłem ELM i kilka programów do badania a o to wyniki:
1. W Torque Pro - nie pokazuje mi aktywnego w ogóle czujnika "Napięcie sondy lambda nr 1 - Bank 1" - nie wiem dlaczego. Za to "Napięcie sobdy lambda nr 1 Bank 2" pokazuje napięcie liniowe ok 0,8V na biegu jałowym jak dodam gazu to wchodzi n 0,9V, podczas jazdy jak puszczam gaz to na chwile schodzi praktycznie do 0.1V a po chwili wchodzi znowu na te wartości ok 1V. Czyli to by było pewnie od tej drugiej sondy z tyłu 4 żyłowej ?
2. Innym programem dostałem wyniki: dla czujnika oznaczonego: "Czujnik tlenu 2 Blok1" - napięcie liniowe 0,8-0,9V, oraz jest takie coś jak Czujnik tlenu 1 - i pokazuje stałą wartość prądu 6,45mA - to może od tej pierwszej 5 przewodowej sondy - tylko ten prąd się nie zmienia - nie mam pojęcia czy też wynik jest ok.

Nie wiem czym mogę to jeszcze zdiagnozować. Jak to jest u Was w tym modelu po lifcie ? Jedni piszą że musi ostylować oni że tutaj jednak liniowo, jedni piszą że na tej pierwszej 5 przewodowej powinno być zmienne napięcie inni że tam jest tylko prąd do pomiaru itd. Jak mogą byc takie rozbieżności w różnych opiniach ?
Bardzo potrzebuje pomocy - wyjaśnienia bo przy takich informacjach nie kupie sondy za 300-800 zł by sobie wymienić dla frajdy beż żadnych dowodów w pomiarach ze faktycznie jest sonda walnięta. A może ten bład wogóle nie jest związany fizycznie z tymi sondami ?

Za wszelka pomoc, sugestię będę wdzięczny.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 2 kwi 2019, 20:53 
Stały bywalec
Offline
Od: 17.12.2014
Posty: 551
Rok produkcji: 2007
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Active+
Region: śląski
haryb napisał(a) napisał(a):
Czujnik tlenu 1 - i pokazuje stałą wartość prądu 6,45mA

Sonda do wymiany. Oczywiście po wcześniejszym wyeliminowaniu usterki wiązki lub konektora sondy.
Dalsze pytania uważam za zbędne.

_________________
Nieautoryzowany, niezależny, niezbyt drogi Serwis Samochodów Mazda w Katowicach –> tel. 601-436-706
Po wybraniu tego numeru łączysz się z Tadziolem :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 kwi 2019, 05:51 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
Jeśli tak twierdzisz to rozumiem że potwierdzasz że ta pierwsza sonda 5 przewodowa - nie powinna być badana w żadnej sposób pod kątem Voltów tylko pod kątem prądu ?
Jak w takim razie powinna się zachowywać sprawna sonda - jakie wartości tego prądu powinny być i jak (jeśli w ogóle) powinny się zmieniać podczas np. dodawania gazu ?

Może ktoś z kolegów z forum z 6-stką po lifcie mógłby to zweryfikować u siebie - jak się zachowuję ten amperarz, w jakich zakresach się mieści ?


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Śr, 3 kwi 2019, 07:13 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 24.04.2016
Posty: 1847
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: łódzki
haryb masz odczytany błąd P2251 - 02 SENSOR NEGATIVE CURRENT CONTROL CIRCUIT/OPEN BANK 1 SENSOR 1.
Masz zdjęcia i potwierdzenia która to sonda, jaka pasuje, nawet tadziol potwierdził Twoją tezę.

_________________
Moja 6 GG


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 kwi 2019, 08:06 
Stały bywalec
Offline
Od: 17.12.2014
Posty: 551
Rok produkcji: 2007
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Active+
Region: śląski
tadziol napisał(a) napisał(a):
Sonda do wymiany.(...)Dalsze pytania uważam za zbędne.


Kolega jakiś quiz prowadzi czy może test wiedzy ?
Masz pierwszą sondę do wymiany,tą szerokopasmową,albo jak wolisz A/F Sensor.
Jak Cię to nie przekonuje,to sorry,szukaj pomocy np. w ASO.

_________________
Nieautoryzowany, niezależny, niezbyt drogi Serwis Samochodów Mazda w Katowicach –> tel. 601-436-706
Po wybraniu tego numeru łączysz się z Tadziolem :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 kwi 2019, 09:40 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
Samo wystąpienie tego błedu na kompie nie mówi jednoznacznie że sonda jest do wymiany, dlatego chciałem się upewnić w dokonaniu pomiarów. Tylko żeby móc zweryfikować dane z pomiaru potrzebowałem jakiegoś zakresu pracy tej sondy. Ale rozumiem ze ten amperarz na niej nie może byc stały i ma w "jakimś" zakresie sie zmieniać dynamicznie podczas np. dodawania gazu.

Tak czy siak dziękuję za potwierdzenie moich przypuszczeń i pomoc przy podjęciu decyzji zakupu.
Teraz muszę jeszcze zdecydować czy kupię NTY ( https://allegro.pl/oferta/sonda-lambda- ... 7316006157 tutaj chyba nie trzeba ciac wtyczek bo chyba pasują - wiec gwaranja jak coś by była - ale to chyba produkcja chińska) albo od Audio/VW (https://allegro.pl/oferta/sonda-lambda- ... 6204288273 + przelutowanie przewód = brak gwarancji)

Pozdrawiam
haryb


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 kwi 2019, 09:45 
Stały bywalec
Offline
Od: 17.12.2014
Posty: 551
Rok produkcji: 2007
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Active+
Region: śląski
Ja bym kupił Audi/Vw.

_________________
Nieautoryzowany, niezależny, niezbyt drogi Serwis Samochodów Mazda w Katowicach –> tel. 601-436-706
Po wybraniu tego numeru łączysz się z Tadziolem :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 kwi 2019, 19:48 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
Też skłaniam sie do tej japońskiej od Audi teraz tylko muszę przeszukac net gdzie z najlepszą ceną dostanę. Szkoda że nie ma jakiś przejściówek miedzy audi a mazda :) Bo by gwarancja była zachowana a tak to droga w jedną stronę, nawet jeśli była by faktycznie jakaś wada w sondzie.

P.S.> czy te przewod normalnie da się polutować czy jednak jest jakiś lepszy sposób np. przełożenia na zaciskach (jesli tak się w ogóle da)

-- Dodano: 3 kwietnia 2019, o 19:28 --

Dzisiaj jeszcze zrobiłem skan ScanXL - poniżej zrzut z parametrów:
Ciekawe że przy uszkodzonej sondy współczynnik powietrze/paliwo jest prawidłowy bliski wartości 1 - liniowy - stabilny
Oraz znalazłem taki odpis odnośnie sondy szerokopasmowej prądowej:
O2 Sensor BX-SX Wide Range mA (up to 8) - shows milliamps for linear or wide-ratio oxygen sensors.
Czyli wynika że są dwa typy - jedna liniowa - a druga która oscyluje, wartości do 8 mA hm...
Może ktoś by mógł u siebie sprawdzić jak zachowują się te mA przy ten sondzie - było by to jednoznaczne jakby ktoś zobaczył jak to się zachowuję u niego w Mazdzie :)
Bo może mamy w naszych mazdach te sondy szerokopasmowe charakterystyki liniowej i wówczas te ok 6 mA cały czas wcale by nie wskazywało jednoznacznie na uszkodzenie ?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 4 kwi 2019, 07:14 
Stały bywalec
Offline
Od: 17.12.2014
Posty: 551
Rok produkcji: 2007
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Active+
Region: śląski
haryb napisał(a) napisał(a):
Bo może mamy w naszych mazdach te sondy szerokopasmowe charakterystyki liniowej i wówczas te ok 6 mA cały czas wcale by nie wskazywało jednoznacznie na uszkodzenie ?

Człowieku,masz do wymiany część za 400 pln ;((
Co zrobisz jak trzeba będzie wymieniać coś za 2000 ????!!!

_________________
Nieautoryzowany, niezależny, niezbyt drogi Serwis Samochodów Mazda w Katowicach –> tel. 601-436-706
Po wybraniu tego numeru łączysz się z Tadziolem :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 4 kwi 2019, 07:24 
Wstydliwy
Offline
Od: 25.11.2018
Posty: 9
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Active
Region: pomorski
400 zł nie jest dla mnie problem - wydanie na część.
Tylko przy każdym zakupie chciałbym mieć pewność że jest to potrzebne (tym bardziej że nie ma już zwrotu przy zmianie wtyczke) a nie wszystkie w/w moje pomiary na to jednoznacznie wskazują. Ale ok dzięki za pomoc - widze że tego juz dokładniej nie uda mi się potwierdzić więc po prostu zaryzykuje i wymienie tą sondę i wówczas zobacze jak te pomiary będą wyglądać (oby tylko nie tak samo)


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Cz, 4 kwi 2019, 08:47 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 24.04.2016
Posty: 1847
Rok produkcji: 2006
Generacja: I
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: łódzki
haryb to jedź do mechanika. To jest darmowe forum, które ma pomóc, nakierować, a nie wydać diagnozę na odległość i to jeszcze w 100% pewną.

_________________
Moja 6 GG


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.