Teraz jest Pt, 19 kwi 2024, 03:54

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N, 8 gru 2019, 02:25 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 28.04.2019
Posty: 53
Rok produkcji: 2005
Generacja: I
Silnik: 2.3 MZR DISI Turbo (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: MPS
Region: zachodniopomorski
Jako, że to mój pierwszy post to Hej wszystkim.

Mam problem z moją Madzią - rocznik 2006 (chociaż OBD pokazuje 2007), 2.3, benzyna, hatchback.

Na desce nie widzę kontrolek świateł, nie świecą. Same światła mijania jak i drogowe świecą poprawnie, ale zapalenie i jednych i drugich nie zapala kontrolek.
Sprawdzałem bezpieczniki pod maską jak i na dole słupka po stronie kierowcy i wszystkie są ok. Nie jest to ogromny problem, ale zawsze ta obawa, że będę jechać na długich za dnia z tego czy innego powodu jest. Problem był od samego początku jak tylko zabrałem ją od poprzedniej właścicielki.

Drugi i też ważniejszy problem to światło przeciwmgielne, już nie świeci co jest już dosyć ważne do zrobienia. Sama żarówka działa, ale nie dochodzi do niej napięcie. Zastanawiam się, czy kable się nie przetarły przy klapie bagażnika - bądź nie przerdzewiały - otóż moja Madzia gdzieś łapie wodę, bo po deszczach z małej uszczelki bagażnika wylewa się woda (nieszczelność reflektora?). Czy ktoś miał taki problem i wie może gdzie zacząć poszukiwania czy jednak muszę każdą część po kolei sprawdzać?

Z większością dłubania w aucie nie mam problemów, oczywiście na tyle na ile mam możliwości (podnośnika nie mam :P), już wymieniałem sam łożysko z prawej strony, chłodnicę klimatyzacji i lutowanie kabli też nie stanowi problemu, chodzi bardziej o pomysł gdzie zacząć szukać żeby nie rozkładać miliona rzeczy niepotrzebnie.
Oczywiście, jeśli to jakaś grubsza sprawa, zawsze mogę ją dać mechanikowi, ale jeśli mogę sam przy niej podłubać, to wolałbym taką opcję (nie, nie chodzi o oszczędzanie, ot jest to po prostu przyjemnością samo w sobie).
Książkę typu "sam naprawiam" do Madzi mam, ale do tej pory nie pomogła w kwestii kontrolek/przeciwmgielnych - albo ja nie mogłem tego odszukać.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :D

_________________
Moja Mazdziorka MPS6 :D


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: N, 8 gru 2019, 12:01 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 19.07.2015
Posty: 618
Rok produkcji: 2012
Generacja: II
Silnik: 2.2 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: śląski
Jeśli chodzi o zwykle światła o kontrolę to nie ma takiej w GG/gy po prostu zegary się podświetlają i to jest oznaka zapalonych świateł. Co do przeciwmgielnych trzeba by sprawdzić wszystko po drodze tj bezpiecznik - przekaźnik (jeśli dobrze kojarzę to jest) oraz sam kabel i patrzeć po kolei gdzie znika prąd


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 8 gru 2019, 16:35 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 28.04.2019
Posty: 53
Rok produkcji: 2005
Generacja: I
Silnik: 2.3 MZR DISI Turbo (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: MPS
Region: zachodniopomorski
No właśnie też tak mi się wydawało, że nia ma kontrolek jako tako... Ale, przy poświeceniu latarką, widać, że są obie kontrolki pomiędzy kontrolkami kierunkowskazów.
Nawet wg. instrukcji pada informacja, że te kontrolki są. Miałem oddać całość do elektronika, żeby zmienił kolory diod, także sprawdzi też czy są i działają (to będę szukać od deski gdzie jest problem lub jak zmusić to do działania). Dam znać co udało mi się stwierdzić i czy w ogóle da się to uruchomić.

Tego się w sprawie przeciwmgielnych obawiałem. No nic, wstawiłem ją dziś do garażu, ściągam klapę bagażnika i będę szukać, mam nadzieję, że tylko tam się przetarły.

_________________
Moja Mazdziorka MPS6 :D


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Pn, 9 gru 2019, 04:47 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 19.07.2015
Posty: 618
Rok produkcji: 2012
Generacja: II
Silnik: 2.2 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: śląski
shidobu co do kontrolek świateł zrób test zegarów i zobaczysz jakie kontrolki się zapalają. Chyba nawet gdzieś tutaj na forum było pisane jak to zrobić


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 11 gru 2019, 03:02 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 28.04.2019
Posty: 53
Rok produkcji: 2005
Generacja: I
Silnik: 2.3 MZR DISI Turbo (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: MPS
Region: zachodniopomorski
Więc tak, co do kontrolek.
Po zrobieniu testu, kontrolka drogowych nie działa... I dokładniej obejrzałem kontrolki. Fakt, świateł mijania nie ma, ślepy jestem, ale kontrolka długich już jest i nie świeci przy zapaleniu długich w przeciwieństwie do samych świateł. Dalej nie mam pojęcia gdzie jest problem ale chyba bez demontażu deski się nie obejdzie, mam nadzieję, że to tylko walnięta dioda.

Co do przeciwmgielnych... Napięcie do lampy dochodzi, czyli gdzieś jest problem w kloszu, bo żarówka jest sprawna. Będę miał chwilę to zdemontuję i spróbuję dobrać się do środka, mam nadzieję, że nie są klejone tak jak front i nie będę musiał siedzieć z opalarką :lol:

_________________
Moja Mazdziorka MPS6 :D


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Śr, 11 gru 2019, 05:25 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 19.07.2015
Posty: 618
Rok produkcji: 2012
Generacja: II
Silnik: 2.2 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: śląski
shidobu Kontrolka długich powinna świecić. Jeśli długie działają a kontrolka się nie zapala podczas włączenia ani podczas testu to na 99% uwalnia dioda. Odnośnie przeciwmgielnych to możesz wyczyścić miejsca styku żarówki, być może pomoże.


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 11 gru 2019, 09:21 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 28.04.2019
Posty: 53
Rok produkcji: 2005
Generacja: I
Silnik: 2.3 MZR DISI Turbo (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: MPS
Region: zachodniopomorski
Mam nadzieję, że dioda, bo i tak planowałem zmienić kolorystykę zegarów na niebieską, więc za jednym zamachem można by to załatwić. Tylko najpierw muszę to zdjąć, bo nie wiem jaki jest rozmiar tych diod, jak są za małe na moją lutownicę, to będę musiał komuś oddać.

Potraktowałem kontaktem już wtyczkę lampy, ale samych styków żarówki w sumie nie sprawdziłem, także może być to, później dzisiaj rzucę okiem.

_________________
Moja Mazdziorka MPS6 :D


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Śr, 11 gru 2019, 10:13 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 19.07.2015
Posty: 618
Rok produkcji: 2012
Generacja: II
Silnik: 2.2 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: śląski
shidobu sam spray do łączeń nic nie da jeśli styki zaśniedziałe bądź ułamane. Dziwne tylko, że oba nie świecą ? I w obu prąd dochodzi do lamp a na żarówce nie ma? Sprawdzałeś też masę? Bardzo często mierniki mają możliwość by sprawdzić czy kabel nie jest pęknięty taka opcja która piszczy (nie wiem jak się fachowo nazywa)


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 11 gru 2019, 21:33 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 28.04.2019
Posty: 53
Rok produkcji: 2005
Generacja: I
Silnik: 2.3 MZR DISI Turbo (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: MPS
Region: zachodniopomorski
Test ciągłości - nie wiem czy to fachowa nazwa, taką znam :wink: .

Będę sprawdzać całą lampę tylko muszę ją wydłubać z samochodu, mam wrażenie, że coś mogło pójść przez wodę bo mi się zbiera wewnątrz klapy bagażnika, głowy urwać sobie nie dam, ale wydaje mi się, że sama lampa przepuszcza wokoło. Raczej nie wcześniej jak czwartek wieczór zrobię demontaż.
Styki wyglądają ok... aczkolwiek mają taki zielonkawy nalot (to samo było z bezpiecznikami, więc zapobiegawczo wymieniłem wszystkie), też i z główną wtyczką skrzynki bezpieczników, jakaś zielona maź na wtyczce i całkowicie izolowała pin, przez co auto nawet nie startowało.

Zastanawiam się tylko jak masę sprawdzić, bo od tyłu do przedniego nadkola kawałek jest a mój multimetr takich długi kabelków nie ma... Ale może zmajstruję jakieś dłuższe kabelki specjalnie do testu.
Znając życie, zaraz okaże się, że to jakaś totalna pierdoła do zrobienia w 15min.

_________________
Moja Mazdziorka MPS6 :D


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Cz, 12 gru 2019, 05:53 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 19.07.2015
Posty: 618
Rok produkcji: 2012
Generacja: II
Silnik: 2.2 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: śląski
shidobu zielona maź właśnie powoduje brak styku więc musisz wyczyścić styki. Masę możesz sprawdzić nawet bagażniku na kostce oraz śrubce schowanej w prawym boczku. Ale jeśli po włączeniu świateł przeciwmgielnych miernik pokazuje Ci w tej lampie 12v to nie ma opcji by nie działało. Może żarówka odwrotnie zamontowana?


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 26 mar 2020, 16:21 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 28.04.2019
Posty: 53
Rok produkcji: 2005
Generacja: I
Silnik: 2.3 MZR DISI Turbo (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: MPS
Region: zachodniopomorski
Tak informacyjnie gdyby ktoś szukał:
Przeciwmgielne tylne - Problem rozwiązany po:
1. Ponownym ogarnięcie przewodów masy, przednie prawe nadkole, dostęp od komory silnika.
2. Zaśniedziałe wszystko w lampach, obie lampy miały nieszczelne uszczelki i woda dostawała się do wnętrza tylnej klapy oraz bagażnika.
W środku było dość mocno zaparowane po kilku godzinach w garażu, lampy od wewnątrz miały lekkie naloty cholera-wie-czego-chemia-zabiła

Kontrolka świateł długich - Spalona dioda.

Z ekstra ciekawostek: 6 MPS (przynajmniej mój) nie ma trybu świateł auto, ma przełączanie ręczne i jest tam kontrolka, dlatego mi się pomieszało :P

_________________
Moja Mazdziorka MPS6 :D


 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.