Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 19:14

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr, 25 lip 2018, 00:04 
Wstydliwy
Offline
Od: 10.09.2017
Posty: 11
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyEnergy
Region: dolnośląski
Witajcie!

Postanowiłem podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami i doświadczeniem związanym z montażem systemu 4 kamer (tzw. kamery 360 stopni) w Mazdzie 6 GJ Skyenergy AT kombi 2014. Zacznijmy od szybkiego Q/A (a w zasadzie to samych odpowiedzi, bo nie chce mi się specjalnie pisać pytań pod te odpowiedzi):

1. Montaż nieoryginalnych kamer jest jak najbardziej wykonalny.
2. Kamera musi generować sygnał NTSC.
3. Oryginalnej wiązki do kamery na całej długości nie ma, ale pociągnięcie przewodów nie jest żadnym problemem. Wystarczy posiłkować się instrukcją serwisową (bez problemu do znalezienia w internecie - co prawda dla wersji sedan, ale ta od kombi różni się wyłącznie tyłem) oraz przede wszystkim logicznie myśleć. Ciekawostką jest to, że przy samej stacji była wtyczka z dwoma przewodami, które jednak najprawdopodobniej kończymy ślepo w którejś z wielu złączek. Ja odpiąłem tę wtyczkę bez żadnych konsekwencji i podłączyłem się ze swoją. Dziwne jest jednak to, że tam były tylko dwa przewody, skoro oryginalnie kamera jest zasilana ze stacji i wykorzystuje wszystkie cztery piny.
4. Czujniki parkowania działają akustycznie, ale brak wizualizacji (to stoi po stronie kamery, więc obsługuje je tylko oryginalna kamera).
5. Linie to ponownie kwestia kamery. Jak kupicie kamerę współpracującą z magistralą CAN, która nałoży dynamiczne linie na generowany obraz, to oczywiście linie będą.
6. Należy zapewnić, by sygnał z kamery pojawiał się na wejściu stacji multimedialnej zaraz po włączeniu zasilania akcesoriów. W innym przypadku stacja nie wykryje kamery i nie będzie na nią przełączała po włączeniu biegu wstecznego, ponieważ obecność kamery sprawdzana jest przy bootowaniu stacji. Podobno w złączu w klapie jest gdzieś taki przewód (patrzcie schematy - wydaje mi się, że chodzi o tylną wycieraczkę, choć tej akurat nie będzie na tych schematach, bo sedan jej nie ma, więc trzeba sprawdzać miernikiem). Przy montażu kamer 360 i tak miałem wszystkie rozebrane, więc podpiąłem się do przewodów od gniazda zapalniczki w bagażniku.
7. Do stacji można podłączyć dowolny analogowy sygnał wideo NTSC i oglądać cokolwiek w dowolnym czasie (nie trzeba wrzucać wstecznego ani wchodzić w menu serwisowe). Są co do tego jednak dwa warunki - sygnał wideo musi być obecny na wejściu stacji przy jej załączaniu oraz należy podać 12 V na biało-czerwony przewód jak na obrazku w załączniku (oczywiście po uprzednim jego przecięciu i zaizolowaniu części idącej od strony zestawu wskaźników). Jeśli montujecie zwyczajną kamerę cofania, zostawiacie ten przewód jak jest - tam i tak pojawia się 12 V po wrzuceniu wstecznego.
8. Do podłączenia się do stacji potrzebujecie wtyczki jak ta: https://www.aliexpress.com/item/Parking ... 4c4dB7RII3 . Można ewentualnie próbować z komputerowymi gniazdami szpilkowymi "goldpin". Podobno rozstaw pasuje idealnie - trzeba wykorzystać złącze 3x2, które można np. wyciąć z nieużytkowanej taśmy IDE, jakimi swego czasu podłączało się np. dyski twarde czy napędy CD/DVD. Osobiście jednak nie próbowałem tego rozwiązania i nie gwarantuję, że będzie pasować idealnie. Jeśli macie, tak jak ja, te oryginalne przewody z wtyczką, o których wspomniałem wcześniej, możecie również wykorzystać tę wtyczkę. Tam chyba będzie jednak potrzebne przepięcie pinów, bo zdaje mi się, że te przewody oryginalne są do zasilania, a nie do przesyłu sygnału wideo, więc to piny obok.
9. Montaż samej kamery cofania nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności i każdy średnio rozwinięty technicznie człowiek jest sobie w stanie z tym poradzić. Potrzebne są oczywiście podstawowe narzędzia typu kombinerki, wkrętarka, śrubokręty. Montaż kamer dookoła pojazdu również nie wymaga jakichś specjalnych zdolności, może oprócz zwinności, bo przeprowadzanie przewodów przez niektóre otwory to mordęga. Samą kamerę cofania myślę że spokojnie w dwa wolne dni na luzie da radę zamontować.

Temat będę rozwijał w miarę pojawiania się pytań. Postaram się również wstawić jakieś zdjęcia ilustrujące działanie systemu.

Pozdrawiam,
MK

-- Dodano: 25 lipca 2018, o 01:02 --

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Śr, 25 lip 2018, 05:54 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 15.07.2017
Posty: 2287
Rok produkcji: 2014
Generacja: Nie mam M6
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
Jaki model kamery zamontowałeś? Jakiś link?

Jak przełącza się widoki kamery? Możesz nagrać jakiś filmik jak to działa?

_________________
Mazda CX-5 2.2 AT SkyActiv-D AWD, SkyPassion, 2014r, przebieg ~328000km. <urodziny>

Polecany specjalista od silnika 2.2 SkyActiv-D (SH01) oraz elektryki GJ/GL (AA+CP, naprawa LED i inne)-> viewtopic.php?p=354752#p354752


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 25 lip 2018, 10:44 
Wstydliwy
Offline
Od: 10.09.2017
Posty: 11
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyEnergy
Region: dolnośląski
Kamery firmy SZDALOS z Aliexpress. Widoki przełączać można na wiele sposobów:
1. Automatycznie po wrzuceniu wstecznego widok do tyłu.
2. Automatycznie podczas włączenia kierunkowskazu.
3. Po wciśnięciu przycisku (zamontowałem dodatkowy obok przycisków po lewej stronie na dolnej części deski rozdzielczej).
4. Z dołączonego do zestawu pilota.

Każda z tych akcji może (ale nie musi - wszystko jest konfigurowalne) wyzwalać pojawienie się obrazu na ekranie stacji multimedialnej na określony czas lub do zakończenia danego zdarzenia + dodatkowy czas (np. tak długo jak mamy wrzucony wsteczny + 15 sekund).


 Zobacz profil  
Cytuj  

moderator
PostNapisane: Śr, 25 lip 2018, 11:46 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 15.07.2017
Posty: 2287
Rok produkcji: 2014
Generacja: Nie mam M6
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
Uuuu, to brzmi konkretnie. Czyli możesz włączyć kamerkę 360 stopni nawet podczas jazdy na wprost? :)

Czy to jest konkretnie to? https://pl.aliexpress.com/item/Newst-SZ ... autifyAB=0

_________________
Mazda CX-5 2.2 AT SkyActiv-D AWD, SkyPassion, 2014r, przebieg ~328000km. <urodziny>

Polecany specjalista od silnika 2.2 SkyActiv-D (SH01) oraz elektryki GJ/GL (AA+CP, naprawa LED i inne)-> viewtopic.php?p=354752#p354752


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 25 lip 2018, 12:02 
Amator
Offline
Od: 17.09.2016
Posty: 93
Rok produkcji: 2012
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
LPG: Tak
Region: podlaski
ciekawe czy zamiast kamery wstecznej można użyć kamery oryginalnej mazdowskiej a resztę z zestawu


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 25 lip 2018, 13:05 
Wstydliwy
Offline
Od: 10.09.2017
Posty: 11
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyEnergy
Region: dolnośląski
kachel1 napisał(a) napisał(a):
ciekawe czy zamiast kamery wstecznej można użyć kamery oryginalnej mazdowskiej a resztę z zestawu


Na 99% można. Wtedy musisz jednak zamontować z tyłu dwie kamery oraz zastosować układ z przekaźnikiem, żeby przerzucać sygnał z jednego źródła na drugie. Swoją drogą montując ten zestaw musiałem zamontować drugą, zwykłą kamerę cofania i też taki układ opóźniający z przekaźnikiem, ponieważ sygnał z tego systemu 360 stopni pojawia się z opóźnieniem, a jak wspomniałem wcześniej, stacja multimedialna sprawdza obecność sygnału po załączeniu stacyjki.


Oczywiście nie jest możliwe rozwiązanie, żeby sygnał z oryginalnej kamery podłączyć do jednostki centralnej systemu 360. Można tylko zrobić przerzucanie pomiędzy obrazami z systemu 360/kamery.
popielasty napisał(a) napisał(a):
Uuuu, to brzmi konkretnie. Czyli możesz włączyć kamerkę 360 stopni nawet podczas jazdy na wprost? :)

Czy to jest konkretnie to? https://pl.aliexpress.com/item/Newst-SZ ... autifyAB=0


Tak, to ten zestaw. Mogę włączyć podczas jazdy na wprost. Przydaje się przy przeciskaniu pomiędzy samochodami i dojeżdżaniu do krawężnika.

Fajną sprawą jest to, że ten zestaw rejestruje oryginalny obraz z 4 kamer. Jakość nie jest szałowa i rejestratora nie zastąpi, ale na pewno sprawdzi się jako uzupełnienie.


 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.