Teraz jest Pt, 19 kwi 2024, 00:28

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt, 20 paź 2023, 13:13 
Wtajemniczony
Offline
Od: 08.02.2014
Posty: 151
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: dolnośląski
Cześć!

Ostatnio montowałem w mojej Maździe 6 GJ z 2014 roku stację multimedialną Sinosmart i "sinosmartową" kamerkę.
Możliwe, że opisany niżej problem nie jest z tym faktem w ogóle związany, po prostu pierwszy raz od bardzo dawna wjechałem autem do garażu w domu rodzinnym, otworzyłem szyby i maskę, włączyłem zapłon bez uruchamiania silnika ... i usłyszałem to co na poniższym filmiku (wrzuconym na Mega i Google Drive).

Filmik na Mega: https://mega.nz/file/77wnSSoB#89ouAf2gO ... Yf988tONP4
Filmik na Google Drive: https://drive.google.com/file/d/1rQL8Qa ... share_link

Efekt na filmiku jest nieco podbity przez telefon, na żywo jest nieco mniej intensywny, ale bez wątpienia jest bardzo zauważalny.
Po uruchomieniu silnika odgłosu nie da się wychwycić, jest zagłuszany przez silnik.
Bez uruchamiania silnika, ale przy pozostawionym zapłonie i zamknięciu maski oraz szyb, odgłos trudno wychwycić, jest wyciszony przez maskę i szyby.

Czy ktoś z osób bardziej niż ja znających się na rzeczy mógłby podzielić się opinią o temacie? Co to może być?

Na wszelki wypadek dodam kilka punktów związanych m.in. z samą stacją czy kamerką:
  • Odgłos ten pojawia się dopiero po włączeniu zapłonu (dwukrotne przyciśnięcie przycisku "START" przy kierownicy).
    Przy jednokrotnym wciśnięciu "START" i uruchomieniu stacji, działa ona w całkowitej ciszy.
  • Po odłączeniu stacji Sinosmart i uruchomieniu zapłonu, kompletnie nic się nie zmienia - odgłos pojawia się jak wcześniej.
  • Dodam ten punkt na wypadek gdyby miał jakieś znaczenie:
    Do stacji Sinosmart i do okablowania samochodu wtyka się odpowiedni zestaw sinosmartowych kabli, to wiązka dopasowana do konkretnego modelu auta.
    Po zamontowaniu stacji każde połączenie "kable sinosmarta-kable samochodu" oraz każdy luźny kabelek wystający ze stacji owinąłem folią bąbelkową i zakleiłem taśmą, by podczas jazdy nic za stacją nie wibrowało i nie stukało, a także by nie dochodziło do zwarcia złącz ułożonych blisko siebie.
    Gdy chciałem przetestować zachowanie samochodu bez podłączonej stacji (poprzedni punkt), by tego wszystkiego nie rozwalać odłączyłem po prostu sinosmartową wiązkę kabli od samej stacji Sinosmart, ale pozostawiając jednak równocześnie całą tę wiązkę podłączoną do okablowania samochodu.
  • Kamerka zasilana jest ze światła wstecznego, więc nie leci przez nią żaden prąd gdy wsteczny nie jest wbity ... podejrzewam więc, że ten kamerka nie ma żadnego związku z występowaniem tych dźwięków.
  • W instalacji samochodu nie mam pozostawionej żadnej ładowarki do telefonu czy komputera.
  • Kilka miesięcy temu zmieniłem akumulator na nowy, po lekturze całego wątku o akumulatorach na Mazda6Forum, wybrałem Exide EL604.

Będę wdzięczny gdyby ktoś lepiej znający się na rzeczy nakierował mnie na źródło problemu ... zakładam, że nie jest to normalne w naszych Mazdach, a jest to jakaś awaria, i że będę to musiał gdzieś naprawić ...

Z góry dziękuję,

Pozdrawiam!


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 20 paź 2023, 18:49 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 11.11.2018
Posty: 790
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: dolnośląski
Pierwsze z czym kojarzy mi się ten dźwięk to jakieś zwarcie na klaksonie.

_________________
Moja M6: https://mazda6forum.pl/viewtopic.php?t=10585


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 21 paź 2023, 08:46 
Wtajemniczony
Offline
Od: 08.02.2014
Posty: 151
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: dolnośląski
Dzięki za sugestię.
Poszedłem do auta sprawdzić, z ciekawości, czy klakson działa.
Trąbnął czysto i bez problemów (co pewnie o niczym nie musi świadczyć), pomyślałem tylko o jednym - klakson jest chyba zasilany stale, nawet przy wyłączonym zapłonie, nie wiem czy nie buczałoby wtedy coś w jego rejonach także ot tak, podczas postoju.

-- Dodano: 21 października 2023, o 08:46 --

Oki, dziś rano zerknąłem na bezpieczniki i wyjąłem ten od klaksona - klakson przestał działać, ale odgłosy niestety nie ustąpiły.
Jeśli niczego źle nie rozumiem, znaczyłoby to chyba, że problem zlokalizowany jest w innym miejscu?
Będę wdzięczny za Wasze uwagi, może uda się źródło problemu zlokalizować.

Pozdrawiam!


Ostatnio edytowano Pt, 20 paź 2023, 20:34 przez basyl, łącznie edytowano 1 raz
Nie cytujemy poprzedniego postu (regulamin, pkt 5.6).


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 21 paź 2023, 12:03 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 11.11.2018
Posty: 790
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: dolnośląski
No to tam w okolicy gdzie dźwięk się nasilał to masz jeszcze przepustnicę. Może silniczek od niej wydaje jakieś takie dźwięki....
Możesz spróbować odlączyc od niej wtyczkę, ale wtedy błędy silnika pewnie wyskoczą chiciaz po samym włączeniu zapłonu nie powinno się nic złego stać.
Takie trochę zgadywanie na podstawie filmu...

_________________
Moja M6: https://mazda6forum.pl/viewtopic.php?t=10585


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 6 kwi 2024, 20:23 
Wstydliwy
Offline
Od: 04.03.2019
Posty: 7
Rok produkcji: 2016
Generacja: Nie mam M6
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
W mojej Maździe słyszę podobne dźwięki. Coś sobie tyka, coś bzyczy. Odgłosy cichną jakiś czas (1-2min) po wyłączeniu zapłonu.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 6 kwi 2024, 20:28 
Wtajemniczony
Offline
Od: 08.02.2014
Posty: 151
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: dolnośląski
Dzięki @mirpo i @kapete za Wasze odpowiedzi.
W październiku podjechałem do znajomego mechanika by zapytać go o zdanie i potwierdził, że to przepustnica wydaje takie dźwięki.
Stwierdził, że być może w Maździe 6 to zupełnie normalne i trzeba byłoby sprawdzić w innych egzemplarzach Mazdy (np. podpytać na forach).
Niestety, niedługo po wizycie u niego tym razem to ja się popsułem (skończyło się operacją i dość długą rekonwalescencją), więc nie miałem okazji się tym jeszcze na dobre zająć.
Jeśli u Was jest podobnie, bardzo możliwe że tak po prostu jest w 6-ce i muszę do tego przywyknąć :)
Najważniejsze dla mnie było to czy jest to usterka, czy normalne zachowanie - wolę zająć się czymś wcześniej zanim popsuje się porządnie, zwykle generuje to mniej problemów i mniejsze koszty.
Pozdrawiam!


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 8 kwi 2024, 08:33 
Nałogowiec
Offline
Od: 30.06.2017
Posty: 1523
Rok produkcji: 2016
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
Wydaje mi się że też tak mam. Sprawdzę dziś i napiszę.


 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.