Mazda 6 Forum
https://mazda6forum.pl/

Jaką skrzynię wybrać?
https://mazda6forum.pl/viewtopic.php?f=46&t=16228
Strona 1 z 1

Autor:  air40 [ Pt, 7 lut 2025, 14:02 ]
Tytuł:  Jaką skrzynię wybrać?

Witam, myślę nad zakupem mazdy 6 z silnikiem 2.0 lecz nie wiem jaką skrzynię wybrać. Całe życie jeździłem manualem, lecz myślę czy nie spróbować automatu. Zależy mi na jak najmniejszym spalaniu i nasuwa mi się pytanie czy duża jest różnica w spalaniu między manualem a automatem? Czy te skrzynie są trwałe? Czy jeżeli tak zależy mi na spalaniu to zostać lepiej przy manualu ?

Autor:  SprinterPL [ Pn, 7 kwi 2025, 00:51 ]
Tytuł:  Re: Jaką skrzynię wybrać?

Wiesz co mam m6 GJ w dieslu z automatem skrzynia działa dobrze nie szarpie auto ma 150k km przebiegu spalanie w okolicach 6L (na tracie potrafię zejść poniżej 5 samo miasto ponad 7L) nie wiem ile ludzie manualami wyciągają. Wiesz tak myśle jeśli Ci tak bardzo zależy na spalaniu to może tańsze mniejsze auto wybierz napewno będzie paliło mniej a i będzie oszczednosc przy zakupie.
Ja osobiście mam już kolejne auto z automatem i jeśli mnie okoliczności nie zmuszą do manuala nie mam zamiaru wracać ale wiadomo co kto lubi.
Dziś niestety wiele czasu spędza się w korkach i automat sprawdza się doskonale puszczasz hamulec i auto rusza a nie dziesiątki razy zasprzęglanie wysprzęglanie czy trzymanie nogi na sprzęgle żeby przejechać 100metrów.
Jeśli nawet automat pali litra więcej (nie wiem tego) to i tak bym wolał AT, swoją drogą z klimy też nie korzystasz ?? bo ona skubana zwiększa spalanie :P.
Musisz przemyśleć priorytety, automatu się nie bój skrzynie mazdy są uważane za mało awaryjne przy zakupie sprawdź dobrze i ciesz się jazdą.

Autor:  Luke [ Pn, 7 kwi 2025, 08:57 ]
Tytuł:  Re: Jaką skrzynię wybrać?

Jeździłem silnikiem 2.0 zarówno manualem (taki mam) i automatem (miałem zastępczy). Dzięki temu mogłem dobrze porównać takie konfiguracje.
Automat Mazdy działa świetnie, brak opóźnień przy redukcji, jeździ się tym świetnie.
Jeździłem przez tydzień na tych samych trasach w mieście. I tu spalanie wyszło mi o jakiś litr więcej niż na moim manualu, ale trzeba wziąć pod uwagę że trochę uczyłem się tej skrzyni i trochę się bawiłem. W trasie spalanie automatu może być mniejsze, bo 6 bieg ma trochę wyższe przełożenie niż w manualu.
Ogólnie ja bardzo cierpię że mam manual, nie wiem po co się jeszcze manualne skrzynie produkuje, bo w wygodzie jazdy to jest przepaść.

Autor:  MarcusLDZ [ Cz, 10 kwi 2025, 16:48 ]
Tytuł:  Re: Jaką skrzynię wybrać?

Bierz automat ale serwisowany. Te skrzynie są pancerne pod warunkiem zachowania interwałów wymiany oleju (co 60 tyś). Niestety ASO tego nie zaleca i jeżeli trafisz na egzemplarz np 150 tyś gdzie skrzynia ma oryginalny olej to może się posypać.
Sam myślę o zmianie mojej M6 na młodszą w automacie, głównie z uwagi na wygodę w mieście i opcję aktywnego tempomatu na trasie (którego mi brakuje) ale mało które auto ma robiony serwis skrzyni.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Autor:  mirpo [ Cz, 10 kwi 2025, 18:30 ]
Tytuł:  Re: Jaką skrzynię wybrać?

Mało które auto ma robiony serwis skrzyni, a skrzynie jakoś się nie sypią. Przypadek?
Czytałeś wypowiedzi kolegów, którzy pierwszą wymianę oleju w AT robili po 200 tys? I nie dlatego że skrzynią padła, tylko dla spokoju ducha...

Autor:  MarcusLDZ [ Cz, 10 kwi 2025, 20:42 ]
Tytuł:  Re: Jaką skrzynię wybrać?

Miałem kiedyś starą hondę, która z różnych powodów nie miała robionego przez kilka lat serwisu olejowego i jeździła, oleju nie brała, a finalnie trafiła na żyletki z uwagi na blacharkę... co nie znaczy że nie należy wymieniać przez lata oleju silnikowego.
Podobnie jest ze skrzyniami automatycznymi. To że nie zawsze padają, to nie znaczy że brak serwisu olejowego nie wpływa na ich żywotność. Zakładam że tą świadomość mają koledzy którzy "dla świętego spokoju" finalnie olej wymieniają.
Rozmawiałem niedawno o tym, jak się sprawują skrzynie automatyczne w M6, z pracownikiem serwisu który opiekuje się moim autem i powiedział mi na bazie ich doświadczeń, że automaty Mazdy są pancerne, jeżeli są serwisowane.
Wiadomo że "jak się dba, tak się ma" i to dotyczy również automatów.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/