Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 14:26

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N, 31 mar 2019, 20:07 
Świeżak
Offline
Od: 16.06.2016
Posty: 21
Rok produkcji: 2009
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: mazowiecki
Witajcie serdecznie.

Ostatnio od ok 2 dni zaobserwowałem niepokojące terkotanie dochodzące z przednich kół. Początkowo myślałem ze dźwięk mogą wydawać zimowe gumy, które przy aktualnych temperaturach ponad 10 stopni w dzień zaczęły już "grać" bieżnikiem, jednak po wymianie opon na letnie problem nie ustąpił.

Wygląda to następująco:
Podczas jazdy z prędkością miejską ok 50 km/h i więcej nic nie słychać, jednak podczas dojeżdżania do świateł czy jazdy po rondzie z przedniego zawieszenia dochodzi rytmiczne szybkie pukanie. Odgłos zanika wraz ze wzrostem prędkości.

Początkowo obwiniałem łożysko, (2 lata temu wkleiłem się w potężną dziurę i możne to zapoczątkowało destrukcję tego elementu), jednak objaw nie pasuje do standardowego zużycia łożyska. Wcześniej nic nie huczało buczało itp.
Czy to możliwe żeby tak z dnia na dzień się rozsypało? :idea:

Zanim pojadę do specjalisty chciał bym poznać waszą opinię na ten temat.

Podczas wymiany kół na letnie sprawdzałem luzy z przodu - (koło w lewo w prawo góra/dół) i wszystko sztywne nic się nie rusza. i zupełnie już nie mam pomysłów co możne powodować ten dziwny dźwięk.
Aktualny przebieg to 125 tyś km i nic przy zawieszeniu nie było robione.

Pozdrawiam.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 31 mar 2019, 23:04 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 09.12.2016
Posty: 151
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.5 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
LPG: Tak
Region: pomorski
Nie wiem czy dokladnie takie objawy moze powodowac lacznik drazka stabilizatora ale warto sprawdzic. U mnie to nie byly "dzwieki" jak u Ciebie ale tez stukalo zwlaszca na nierownosciach. Piszesz ze sprawdzales zawieszenie jak zmieniales kola. Ja tez sprawdzalem drazki i na podniesionym samochodzie nie wykrylem ze sa zuzyte bo jak samochod byl podniesiony to wszystko bylo naprezone. Nie bylo czuc luzu. Dopiero na postawiomym na ziemii samochodzie to znalazlem. Ale tak jak pisze niekoniecznie to moze byc przyczyna halasow w twoim przypadku.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 05:24 
Świeżak
Offline
Od: 16.06.2016
Posty: 21
Rok produkcji: 2009
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: mazowiecki
Dziękuję za odzew,

U mnie na nierównościach tego nie słychać, przy przejeżdżaniu przez progi też "nic nowego" się nie pojawia. Ciężko jest nagrać ten dźwięk bo jest on stosunkowo cichy i tępy, nie metaliczny. Przypomina mniej więcej odgłos bieżnika bardzo agresywnej opony terenowej przy małej prędkości.
U siebie koło domu mam kostkę brukową i nawet jazda po kostce zagłusza ten dźwięk. Występuje on jedynie przy małej prędkości i nie ważne czy skręcam w lewo czy w prawo czy jadę na wyprostowanych kołach. Przy hamowaniu minimalnie cichnie. Najwyraźniej go słychać przy powolnym toczeniu na 2 biegu bez dodawania gazu.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 1 kwi 2019, 11:49 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 09.12.2016
Posty: 151
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.5 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
LPG: Tak
Region: pomorski
To chyba trzeba podnieść samochód na podnośniku kolumnowym wrzucić bieg i symulować jazdę i nasluchiwac. Może stukanie się pojawi i znajdziesz przyczynę.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 9 maja 2019, 08:56 
Świeżak
Offline
Od: 16.06.2016
Posty: 21
Rok produkcji: 2009
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: mazowiecki
Sprawdziłem wszystko jeszcze raz pod kątem tych niepokojących odgłosów i znalazłem mniej więcej lokalizacje, niestety na zwykłym podnośniku bez kobyłek nie można zbyt mocno szarpać kołami.

Dźwięk "terkotania" wydobywa się podczas kręcenia przednim lewym kołem, jest to kilkanaście stuknięć na jeden obrót koła. Niestety szum ocierających klocków tłumi ten dźwięk.
Sprawdzałem również przeguby i przy podniesionym samochodzie przy szarpaniu w poprzek komory silnika słychać delikatne stukanie, jest to co prawda niewielki luz ale stuka.

więc sam już nie wiem, łożyska koła, przeguby czy łożysko sprzęgła?

Próbowałem kontaktować się z Jaxą :wstyd: ale niestety ze względu na podejście chyba jedyny specjalista od mazd znajduje się na śląsku...

Macie jakiekolwiek pomysły co może być przyczyną tego terkotania?

-- Dodano: 9 maja 2019, o 09:56 --

Problem rozwiązany :D

Winowajcą okazało się zużyte łożysko w lewym kole. Zapobiegawczo wymieniłem łożyska po obu stronach i podczas wymiany okazało się że faktycznie lewe jest w stanie agonalnym, a prawe już kwalifikowało się do wymiany.
Łożyska wymienione na NTN dostarczone przez mazparts, wymiana całe 220 zł i w końcu nastała cisza.
Dodatkowo przy okazji wymieniłem również smar w przegubie (po dłuższym postoju przy wyjeżdżaniu z garażu odczuwalne było stukanie przy maksymalnym skręcie) i mam do was pytanie.
Czy przeguby w mazdach są smarowane jakimś olejem? <o0>
Po poluzowaniu opaski i odsunięciu osłony z przegubu wylała się jakaś szara mazia o ciemno zielonym zabarwieniu. Pozostawiłem żeby spokojnie sobie wyciekło i jak ściekło przegub był prawie czysty.
Po dokładnym wyczyszczeniu i nasmarowaniu smarem molibdenowym stukanie przegubu ustało.
Dało mi to trochę do myślenia, wygląda ze albo smar który był zastosowany w przegubach stracił swoje właściwości i po dłuższym postoju spływa i przez pewną chwilę przegub pracuje na sucho. To po części tłumaczy stukanie jakie występowało po postoju.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 20 maja 2019, 20:55 
Nowicjusz
Offline
Od: 15.10.2018
Posty: 47
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: podlaski
Drodzy koledzy. Ja z kolei dzisiaj zauważylem, że podczas ruszania do przodu/tyłu i przy zmianie biegu z 1 na 2 i trochę bardziej energicznym przyśpieszeniu słychać charakterystyczne "cyknięcie" z lewego przedniego koła. Problem dopiero zauważyłem przy opuszczonej szybie, bo normalnie tego nie słychać. Jak ruszam delikatnie z jedynki i zmieniam bieg na dwa bez mocniejszego wciskania gazu to tego nie słychać. Macie jakiś pomysł, ktoś coś podobnego miał w swoim aucie? Dodam, że z miesiąc temu wymienialem w warszracie łożysko w tym kole a wcześniej robiłem przegląd zawieszenia podczas poszukiwań. Nie mam pojęcia czy to zawieszenie, układ kierowniczy czy skrzynia....:-\


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 20 maja 2019, 21:27 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 08.04.2013
Posty: 3306
Rok produkcji: 2017
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: AT
Wersja: -
Region: mazowiecki
Smar w przegubie prawdopodobnie do wymiany. U mnie był podobny objaw, takie "kliknięcię". Wymiana smaru w przegubach pomogła. Był dość rzadki.

Obrazek

_________________
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 3 cze 2019, 20:20 
Nowicjusz
Offline
Od: 15.10.2018
Posty: 47
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: podlaski
Dokładnie tak jak mówisz. Słyszalne takie "kliknięcie" bez wzgledu czy do przodu czy do tyłu rusza auto. Po głowie chodziła mi jeszcze któraś poduszka ale raczej mało prawdopodobne.

-- Dodano: 3 czerwca 2019, o 21:20 --

21 maja 2019, o 05:49 arrrogant napisał(a):
Dokładnie tak jak mówisz. Słyszalne takie "kliknięcie" bez wzgledu czy do przodu czy do tyłu rusza auto. Po głowie chodziła mi jeszcze któraś poduszka ale raczej mało prawdopodobne.


W nawiązaniu do tego co powyżej, skończyło się na wymianie przegubu.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 3 cze 2019, 20:22 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 08.04.2013
Posty: 3306
Rok produkcji: 2017
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: AT
Wersja: -
Region: mazowiecki
Wymagał wymiany czy profilaktycznie wymieniłeś?

_________________
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 4 cze 2019, 04:45 
Nowicjusz
Offline
Od: 15.10.2018
Posty: 47
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: podlaski
W ocenie mechaników wymagał ewidentnie. Na moje "ucho" również ponieważ dźwięk ten słyszałem coraz wyraźniej i przy wyższych biegach też.


 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.