Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 22:31

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt, 19 lip 2013, 20:44 
Avatar użytkownika
Nałogowiec
Offline
Od: 24.04.2013
Posty: 1426
Rok produkcji: 2011
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: mazowiecki
Ostatnio robiłem długą trasę to potestowałem trochę komputer w mazdzie.

Zauważyłem pewną, trochę może mało fajną, rzecz.

Wyruszyłem na trasę Wawa-dalekie Niemcy i po zatankowaniu w wawie na full od razu wyskoczyłem na autostradę i jechałem na tempomacie ok 140 km/h. Po dłuższym odcinku (200, może 300 km) zacząłem bawić się komputerem. I zauważyłem, że dystans możliwy do przejechania na paliwie w zbiorniku zmniejsza się bardziej niż wynikałoby to z przejechanych km. Tzn suma przejechanych km i kilometrów do przejechania nie była stała przy stałej prędkości ale malała i to znacznie. Nie był to wpływ chwilowego stylu jazdy lub warunków, bo to działo się cały czas.
W pewnym momencie zmniejszyłem prędkość na tempomacie do ok 130 km/h, średnie spalanie zaczęło spadać, więc logiczne jest, że dystans możliwy do przejechania na paliwie powinien wzrosnąć, skoro spalanie spadło. Nic z tego. Dystans zmniejszał się nadal, chociaż już nie tak bardzo. Cały czas mówię o całkowitym dystansie (km przejechane i pozostałe do przejechania).
Dopiero zmniejszenie prędkości do ok 90-100 km/h spowodowało stabilizację tego wskazania.

Nasuwa mi się pytanie, w jaki sposób liczony jest ten dystans do przejechania na paliwie w baku?
Z moich obserwacji wynika, że nie jest to liczone dokładnie na podstawie średniego (aktualnego, ale uśrednionego) spalania.
Gdy jedziemy ze stałą prędkością, np 130 km/h i paliwa zostało nam na dajmy na to 100 km, to w rzeczywistości do stacji w odległości 100 km nie dojedziemy.
Ja na szczęście znalazłem inną stację i pchać samochodu nie musiałem, ale sytuacja sama nie wyglądała ciekawie, szczególnie że rezerwa zapala się na 50 km przed końcem paliwa, a tak na prawdę tego dystansu mamy dużo mniej. No chyba że zmniejszymy prędkość do tempa żółwia i na autostradzie wyprzedzać nas będą ciężarówki. No cóż lepsze to niż pchać auto.

_________________
Nie przejmuj się porażkami, przejmuj się szansami, które tracisz, jeśli nie próbujesz.


 Zobacz profil  
Cytuj  

współzałożyciel forum
PostNapisane: Wt, 23 lip 2013, 10:29 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 19.10.2012
Posty: 1926
Rok produkcji: 2016
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: zagranica
ja tam na to nie patrze ile mi pokazuje ze przejade.
Jak tankuje to srednio pokazuje 530-550mil (teoretycznie).
Jak jezdze to max co przejade na zbiorniku to 430-450mil.

Jak to jest liczone nie mam pojecia - pewnie masz racje z tym przeliczaniem, ale sie w to nie zaglebiam.

Co do rezerwy - teoretycznie powinieniem przejechac do 30mil (tak mi powiedzieli w ASO).
Udalo mi sie zrobic jakies 47 i wskazowka juz nie opadala. Do stacji udalo sie dojechac, ale modlac sie aby nigdzie nie stanac :P

_________________
Obrazek
Nie wiem, nie znam sie, nie orientuję się, zarobiony jestem!


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  

współzałożyciel forum
PostNapisane: Wt, 23 lip 2013, 10:51 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 19.10.2012
Posty: 2506
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.2 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
jest to liczone ze średniego spalania ale z tego co zaobserwowałem to albo z np ostatnich 15 minut lub 15 kilometrów (15 to wartość przykładowa).

_________________
Optimal Сasual Dating


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 23 lip 2013, 16:11 
Avatar użytkownika
Nałogowiec
Offline
Od: 24.04.2013
Posty: 1426
Rok produkcji: 2011
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: mazowiecki
Damianko napisał(a):
jest to liczone ze średniego spalania ale z tego co zaobserwowałem to albo z np ostatnich 15 minut lub 15 kilometrów (15 to wartość przykładowa).

Z moich obserwacji wynikało bardziej jakby liczyło nie ze średniej prędkości, a ze zdefiniowanej gdzieś na stałe.
Gdy jechałem na tempomacie to średnia prędkość przez długi czas była podobna, a jednak dystans zmniejszał się tak jakbym cały czasy przyspieszał.

_________________
Nie przejmuj się porażkami, przejmuj się szansami, które tracisz, jeśli nie próbujesz.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 1 mar 2014, 20:25 
Świeżak
Offline
Od: 22.02.2014
Posty: 17
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Region: zagranica
ZBANOWANY!
Ja zauwazylem ze umnie podaje na komputerze np ze do przejechania zostalo juz tylko 10 mil i dopiero wtedy zapala mi sie rezerwa czyli bardzo bardzo pózno.. Czy to normalne i jak mam to odczytywac? Czy to co podaje komputer to faktycznie dystans jaki jeszcze moge pokonac czy tylko usredniony ze spalania z ostatnich np 10 minut jazdy w korkach na malych predkosciach czesto stajac i ruszajac.
Czy ktos wie konkretnie ile mazda 6 ts2 z silnikiem 2.0 benzyna jest w stanie przejechac srednio ze srednim spalaniem od momentu gdy zaswieci sie rezerwa..? Bo cos mi sie wydaje ze czasu gdy samochody mialy jeszcze okolo 100km na rezerwie juz bezpowrotnie minely.
Pytam powaznie o ten dystans bo nie wiem czy wierzyc tym wskazaniom i na ile..
A tak a propos czy ktos wie jak przeliczyc spalanie podawane przez komputer z mil na galon na normalne kontynentalne jednostki czyli litry na kilometry..? Jakis wzór czy cos prosze.. Bo za cholere nic mi to nie mowi jak wyswietla np 20mil na galon..


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 1 mar 2014, 21:28 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 24.02.2014
Posty: 47
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: zagranica
wiktor napisał(a):
A tak a propos czy ktos wie jak przeliczyc spalanie podawane przez komputer z mil na galon na normalne kontynentalne jednostki czyli litry na kilometry..? Jakis wzór czy cos prosze.. Bo za cholere nic mi to nie mowi jak wyswietla np 20mil na galon


jak się nie rypnąłem to będzie jakoś tak:
Obrazek

albo prościej: 235 podzielić przez wartość z komputera czyli 235/20 ≈ 11,75 LT/100km
jeśli takie przybliżenie jest wystarczająco dokładne :?:

_________________
Pozdrawiam / Ystävällisin terveisin
Tomek
Obrazek


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 1 mar 2014, 22:22 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 23.10.2012
Posty: 1913
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: TS2
Region: zagranica
wiktor napisał(a):
Ja zauwazylem ze umnie podaje na komputerze np ze do przejechania zostalo juz tylko 10 mil i dopiero wtedy zapala mi sie rezerwa czyli bardzo bardzo pózno..


wiktor u mnie zawsze jak zapali się rezerwa i tankuję to i tak zostaje tam zapas z ok. 6 litrów. Kiedyś po tym jak zapaliła się rezerwa i dystans dobił do zera, zrobiłem jeszcze 20mil i dalej w baku zostało kilka litrów…
Nie wiem jak to wygląda w 2.0 benzynie ale powinno być podobnie :goraco:

_________________
xX KOVAL Xx
Obrazek


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 1 mar 2014, 22:30 
Weteran
Offline
Od: 22.10.2012
Posty: 6352
Rok produkcji: inny
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: AT
Wersja: -
Region: mazowiecki
W benzynie jest podobnie. Jak mam 0 do przejechania, to jeszcze z 5l w baku.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 2 mar 2014, 21:01 
Świeżak
Offline
Od: 22.02.2014
Posty: 17
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Region: zagranica
ZBANOWANY!
Aha, czyli z duzym zapasem bezpieczenstwa podaje te ostatnie mile w razie gdyby jednak komus pare mil do stacji zabraklo a nagle wyskoczylo mu zero na zegarze. No a ja dzis tankowalem przy wyswietleniu 12 miles remain i zalewajac wóz do pelna okazalo sie ze na bak 65 litrowy weszlo dokladnie 56 litrow benzyny czyli ze ta rezerwa jeszcze okolo 10litrow w baku po wskazaniu zera na swiecacej rezerwie jest.. Albo co najmniej tak jak piszecie okolo tych 5 - 6 litrow czyli w sam raz na przejechanie jeszcze kolejnych 80km bardzo spacerowym tempem zanim silnik zacznie sie krzutusic. Dobrze to wiedziec ale lepiej nie sprawdzac i tankowac wg wskazania.
Co do wyliczen dzieki bardzo wlasnie tego potrzebowalem ale wlasciwie zastanawiam sie dlaczego akurat przez 235 mam dzielic te wartosc podana przez komputer..? Bo nie moge rozkminic gdzie to wynika ze wzoru a tak w ogole to we wzorze pod te 20 moge podstawiac cokolwiek mi pokazuje a reszte zostawiam jak jest i ma zawsze wyjsc z dzialania dokladnie?

ps. dzis czujnik parkowania przydal sie i uratowal zderzak a moze nawet i lampe z tylu wozu.. Ciemnosci, deszcz i slaba widocznosc oraz metalowy slupek na parkingu pod supermarketem ktorego za cholere nie bylo widac w lusterkach.. Cofamy i nagle biiiiiiiip biiiiiiiiiiip... Dopiero na swiatlach stopu bylo widac ze nie wiele brakowalo. Uff... Polecam miec to wlaczone nieustannie przy takiej pogodzie szczegolnie ale i zawsze najlepiej.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 3 mar 2014, 08:54 
Avatar użytkownika
Nałogowiec
Offline
Od: 24.04.2013
Posty: 1426
Rok produkcji: 2011
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: mazowiecki
wiktor co do tych 235 to kłania się matematyka :) tomga ładnie wszystko wyliczył, więc sam możesz sobie sprawdzić.

Ja ostatnio przejechalem jakieś 10km po tym jak licznik km pokazywał już 0 i zatankowałem ok 56 litrów.

_________________
Nie przejmuj się porażkami, przejmuj się szansami, które tracisz, jeśli nie próbujesz.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 3 mar 2014, 18:53 
Avatar użytkownika
Nowicjusz
Offline
Od: 24.02.2014
Posty: 47
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: zagranica
wiktor napisał(a):
ale wlasciwie zastanawiam sie dlaczego akurat przez 235 mam dzielic te wartosc podana przez komputer..? Bo nie moge rozkminic gdzie to wynika ze wzoru...

Obrazek

wiktor napisał(a):
...a tak w ogole to we wzorze pod te 20 moge podstawiac cokolwiek mi pokazuje a reszte zostawiam jak jest i ma zawsze wyjsc z dzialania dokladnie?

Yesss :cool:

p.s. tak sobie myślę że podawanie ile km można zrobić z 1LT paliwa jest bardziej adekwatne, bo wtedy łatwo ocenić ile km zrobimy ze zbiornika, albo o ile zwiększamy swój zasięg jak dolejemy np 5/10/15 LT z baniaczka...

_________________
Pozdrawiam / Ystävällisin terveisin
Tomek
Obrazek


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 5 mar 2014, 21:26 
Świeżak
Offline
Od: 22.02.2014
Posty: 17
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Region: zagranica
ZBANOWANY!
No a wlasnie ja jestem innego zdania i mam bardziej staroswieckie nawyki wyniesione jeszcze z Polski i jakies "dolewanie" by sprawdzic ile jeszcze pojade jakos nie daje mi obrazu tego jak ekonomiczny lub nie jest moj samochod.. Tylko i wylacznie srednie spalanie na 100km ktorego uzywalem przez X lat w kazdym z posiadanych samochodow i jak podawaly to zawsze Polskie miesieczniki samochodowe, daje mi adekwatny dla mnie pomiar tego ile moge zrobic km na ilu litrach biorac pod uwage te wlasnie srednia...
A te ich dziwaczne mile i jeszcze dziwaczniejsze "gallony" wyjete rodem ze sredniowiecza, to kompletne nie porozumienie i nie zamierzam sie na stare lata przestawiac z normalnych jednostek kontynentalnych na te lewackie anglosaskie imeprialne unity i tyle w temacie..!

Dzieki raz jeszcze za wzor ale oczywiscie domyslacie sie ze go nie uzywam tylko przyblizonego przelicznika przez 235.. Dziala idealnie.. Teraz tylko przejechac z 60 mil i zobaczyc co pokaze kalkulator.

Pozdro.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 14 wrz 2014, 21:03 
Amator
Offline
Od: 24.07.2014
Posty: 94
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Comfort
Region: małopolski
Nie chciałem zakładać nowego tematu, żeby zapytać. A więc po raz już kolejny tuż po zaświeceniu się rezerwy komputer wskazuje w pozycji Remaining czyli zasięg ok. 55 km. Jak ostatnio mi się zaświeciła rezerwa i zasięg doleciał do 0 km, a stacji benzynowej żadnej w pobliżu to trochę sraczka była. Ile faktycznie paliwa może się znajdować w momencie zapalenia się rezerwy? Wydaje się że 100 km idzie uciągnąć na rezerwie no ale komputer co innego.

_________________
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 14 wrz 2014, 21:06 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 23.10.2012
Posty: 1913
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: TS2
Region: zagranica
Mi kiedyś po zejściu do 0 zrobiłem chyba ponad 20 mil (juz dokładnie nie pamietam) ale jak pokaże 0 to spokojnie w baku jeszcze z 5-6 litrów jest.

_________________
xX KOVAL Xx
Obrazek


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 16 wrz 2014, 08:30 
Avatar użytkownika
Weteran
Offline
Od: 05.12.2013
Posty: 6793
Rok produkcji: 2017
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: łódzki
Prawdopodobnie rezerwa liczona jest na dystans 100km w ekonomicznym wariancie.
I to by się zgadzało, kiedyś miałem właśnie kontrolka rezerwy i jeszcze 55km dystansu wg komputera do przejechania. No cóż jechałem i jechałem a stacji brak, wreszcie po przejechaniu 60/65km zatankowalem do pełna i weszło 64litry.
To było mega ekstremalne, naciskanie pedału przyspieszenia graniczy z efektem dotykania za pomoca piórka z kaczej du.y
No ale wszystko skończyło się ok ;)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 16 wrz 2014, 22:07 
Amator
Offline
Od: 24.07.2014
Posty: 94
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Comfort
Region: małopolski
hmm a jaka jest max pojemność baków w naszych Mazdach?

_________________
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  

współzałożyciel forum
PostNapisane: Wt, 16 wrz 2014, 22:12 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 19.10.2012
Posty: 2785
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Sport
Region: zagranica
65 litrow wg instrukcji o ile dobrze pamietam ale 58l to byl max jaki udalo mi sie zatankowac pod korek.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 19 paź 2014, 12:13 
Nowicjusz
Offline
Od: 23.08.2013
Posty: 53
Rok produkcji: 2010
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR-CD (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: kujawsko-pomorski
Mi zapala się rezerwa na 60 km do stacji. Po tym zdarzało mi się zrobić nawet ponad 30 km i nic się nie działo. Jednak nie jestem zwolennikiem takiej metody... Dodam że zawsze tankuję na Orlen ON Verva i mam Diesla 2.0


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 19 paź 2014, 16:32 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 14.09.2014
Posty: 927
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: śląski
Ja wyczytałem, że zbiornik ma pojemność 64 l. /w moim modelu/.
Co do dystansu, który można pokonać od momentu załączenia się kontrolki rezerwy to sprawa została właściwie już wyjaśniona.
Producenci samochodów standardowo ustawiają czujniki tak aby możliwe było pokonanie dystansu co najmniej 100 km. Zwykle dystans jaki można pokonać jest dłuższy lecz to oczywiście zależy od stylu jazdy i typu trasy.
I bardzo ważna rzecz.
Nie zaleca się sprawdzania: "jak daleko zajadę na rezerwie?". <czas>
Można uszkodzić sobie np. pompę :geek:

_________________

"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele"


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 23 paź 2014, 08:49 
Amator
Offline
Od: 12.09.2013
Posty: 62
Rok produkcji: 2016
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: łódzki
Mi max jaki się udało zatankować to 63,08 litra.
Jak ilość km do przejechania na baku spadła mi do 0km to do baku weszło 60,17 litra.
Wydaje mi się że nigdy nie "udało mi się" wygenerować błędu PCM (P115A - niskiego poziomu paliwa w baku), choć czytałem że u niektórych kolegów taki błąd się pojawił.

_________________
http://reverseengineering.road2.me/
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 23 paź 2014, 11:33 
Avatar użytkownika
Weteran
Offline
Od: 05.12.2013
Posty: 6793
Rok produkcji: 2017
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: łódzki
... kiedyś po wymianie filtra paliwa miałem taki błąd, pokazał się a jak silnik odpalił to błąd zniknął :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Cz, 23 paź 2014, 15:07 
Avatar użytkownika
Nałogowiec
Offline
Od: 24.04.2013
Posty: 1426
Rok produkcji: 2011
Generacja: II
Silnik: 2.0 DISI (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive Plus
Region: mazowiecki
krystian77 napisał(a):
Mi max jaki się udało zatankować to 63,08 litra.
Wow. :arrow:
Mi nigdy nie udało się zatankować nawet 60L (max to 58,57 L). A często zdarza się, że jeżdżę jeszcze 10-20km po pokazaniu 0 na ilości km do końca zbiornika.
Nie odważyłem się jeszcze jechać dłużej, bo może się okazać że mam zbiornik 60L :)

_________________
Nie przejmuj się porażkami, przejmuj się szansami, które tracisz, jeśli nie próbujesz.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 26 paź 2014, 12:33 
Amator
Offline
Od: 12.09.2013
Posty: 62
Rok produkcji: 2016
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: łódzki
Jak mi weszły te 63 litry to też lekko zdziwiony byłem. Zwłaszcza że była to stacja Orlenu. Przy płaceniu nawet gościa zapytałem czy liczydła mają ok. Powiedział mi że na 100% nie oszukują i wczoraj akurat mieli kontrolę. Tyle że wtedy nie miałem jeszcze TripComputera i jeździłem obserwując wskazówkę. :sad: Ja zawsze leję do 1 odbicia, oczekuję parę sekund, aż zabulgocze w baku i dolewam powoli do odbicia.

_________________
http://reverseengineering.road2.me/
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.