Teraz jest Śr, 24 lip 2024, 00:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt, 9 lip 2024, 17:36 
Wstydliwy
Od: 09.07.2024
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: pomorski
Witam,

Jest świeżym posiadaczem Mazdy 6 GH w kombi z roku 2008r. (silnik 2.0 benzin) od końca kwietnia tego roku. Przy kupnie sprzedawca mówił o spalaniu całego baku LPG (50L) na około 400km, czasami trochę lepiej przy jeździe poza miastem. No i teraz chciałbym zapytać posiadaczy z dłuższym stażem jak to u was jest, ponieważ:
- to moje pierwsze auto na gaz
- to moja pierwsza mazda
- to moje pierwsze kombi
- nie znalazłem dokładnie takiego pytania na forum
- pytałem znajomych, czytałem fora i ogólny wniosek idący z tych dyskusji brzmiał: "jest nieznaczna/lekka różnica w spalaniu LPG na mieście czy poza nim".

U mnie jest różnica duża. Na tyle duża, że trasą autostradową na tym samym baku zrobię 570km i to w pełni załadowanym kombi. Czyli różnica w spalaniu to 12.5L vs 8.5L.
I standardowe pytania: czy to normalne? czy też tak macie? czy powinienem skonsultować się z gazownikiem i pogrzebać w ustawieniach mieszanki? może przyczyny szukać gdzie indziej?

PostNapisane: Śr, 10 lip 2024, 10:44 
Wstydliwy
Od: 24.06.2024
Rok produkcji: 2017
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Region: opolski
Zdecydowanie nie powinno to tak wyglądać. Nawet w specyficznych przypadkach różnica nie powinna przekraczać 30%. Jak najbardziej, pierwsze co to dobry, podkreślam: dobry gazownik.

PostNapisane: Śr, 10 lip 2024, 16:32 
Wstydliwy
No jest to około 30%.
Dobry gazownik to oczywiste, ale czy ktoś miał ten przypadek? Co ten gazownik miałby zrobić?

moderator
PostNapisane: Cz, 11 lip 2024, 07:06 
Prawie fanatyk
Od: 01.12.2016
Rok produkcji: inny
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Wersja: -
Region: śląski
No dobra, wszystko fajnie, sprzedawca coś tam Ci powiedział, Tobie coś tam wyszło, ale realnie problem istnieje czy nie ?
Przeczytaj jeszcze raz swój post, nic z niego nie wynika. Brak jakichkolwiek danych realnych od Ciebie. Wszystko opierasz na informacji od sprzedającego i Twojej jednej trasie autostradą. Zrób jakieś pomiary, zatankuj, przejedź trochę kilometrów, przepal kilka baków LPG i wróć z danymi.

Ja mam zapisane wszystkie swoje tankowania w internetowym notatniku.
Tak to wyglądało u mnie,
potrafiłem pojechać eko, miałem spalanie 9,3L/100 km, trasa po wioskach, drogi krajowe poza terenem zabudowanym.
Z drugiej strony miałem przebiegi tylko miejskie (małe miasto na Śląsku, średnie korki) wychodziło 11L/100km z hakiem.
Różnica 2L moim zdaniem normalna.
mazda6.JPG

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
PostNapisane: Cz, 11 lip 2024, 10:39 
Wstydliwy
Eh.
Właśnie piszę to po przejechaniu nie kilku, a kilkunastu baków i każdorazowej ich weryfikacji oraz nie po jednej jeździe autostradą tylko pięciu, a także podałem dokładnie liczbowe dane.
Więc zupełnie nietrafna (zapewne automatyczna do nowego członka forum) uwaga, tym bardziej że w pierwszym zdaniu posta odpowiedziałem na pytanie kolegi "ale realnie problem istnieje czy nie ?" - moim zdaniem istnieję (dlatego piszę na forum), bo różnica jest duża, ale w żadnym stopniu nie wpływa to na jazdę (to chyba oczywiste), a nie wiem, na co wpływa (bo się nie znam), a mechanik też nie wie, bo mówi, że chyba tak musi być <niewiem>
Ale dziękuję za ten dzienniczek przynajmniej się upewniłem, że różnica u mnie jest znacząca.

PostNapisane: Cz, 11 lip 2024, 12:19 
Wstydliwy
Zapewne Dejwid mówił o tym, że najpierw piszesz o zapewnieniach sprzedawcy, a potem porównujesz to ze swoim testem. A nam chodzi o to, żebyś podał ile pokazuje średnie na komputerze z trasy X, a jakie wyjdzie w tym czasie realne spalanie LPG pod dystrybutorem.

PostNapisane: Cz, 11 lip 2024, 12:54 
Adept
Od: 13.07.2020
Rok produkcji: 2016
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Wersja: SkyPassion
Region: podkarpacki
Według mnie to normalne. Po prostu na autostradzie zazwyczaj jedzie się jednostajnie przez dłuższy czas, a poza nią co chwilę trzeba wyhamować, przyśpieszyć czasem nawet się zatrzymać i ruszyć, nie mówiąc już o jeździe w korkach. Większe zużycie paliwa generuje rozpędzanie auta a poza tym wszystko też zależy od techniki jazdy, jeden będzie ruszał z miejsca zamykając obrotomierz a drugi spokojnie się rozpędzał. Ot taka to filozofia...

PostNapisane: Pt, 12 lip 2024, 08:00 
Wstydliwy
11 lipca 2024, o 12:19 aleks99 napisał(a):
Zapewne Dejwid mówił o tym, że najpierw piszesz o zapewnieniach sprzedawcy, a potem porównujesz to ze swoim testem. A nam chodzi o to, żebyś podał ile pokazuje średnie na komputerze z trasy X, a jakie wyjdzie w tym czasie realne spalanie LPG pod dystrybutorem.

Spalanie na komputerze przecież pokazuje spalanie benzyny, co jest absolutną bzdurą, więc w ogóle tego tutaj nie pokazywałem - to chyba jasne. I po raz kolejny powtórzę, że to co podałem w poście to REALNE zużycie LPG pod dystrybutorem.

-- Dodano: 12 lipca 2024, o 08:00 --

11 lipca 2024, o 12:54 zubencjusz napisał(a):
Według mnie to normalne. Po prostu na autostradzie zazwyczaj jedzie się jednostajnie przez dłuższy czas, a poza nią co chwilę trzeba wyhamować, przyśpieszyć czasem nawet się zatrzymać i ruszyć, nie mówiąc już o jeździe w korkach. Większe zużycie paliwa generuje rozpędzanie auta a poza tym wszystko też zależy od techniki jazdy, jeden będzie ruszał z miejsca zamykając obrotomierz a drugi spokojnie się rozpędzał. Ot taka to filozofia...

Bardzo możliwe, że z mojego stylu jazdy wynika ta różnica:
- na autostradzie jeżdżę spokojniutko, tempomat na 120km/h i tyle
- w mieście chcę mijać zamulaczy i zapchajdrogi, więc jeżdżę dynamicznie

PostNapisane: Pt, 12 lip 2024, 09:48 
Wstydliwy
12 lipca 2024, o 08:00 Biedronov napisał(a):

Spalanie na komputerze przecież pokazuje spalanie benzyny, co jest absolutną bzdurą, więc w ogóle tego tutaj nie pokazywałem - to chyba jasne. I po raz kolejny powtórzę, że to co podałem w poście to REALNE zużycie LPG pod dystrybutorem.

Ale to jest dobry punkt wyjścia do Twoich rozważań. Auto powinno palić 20-30% więcej gazu w stosunku do tego co pokazuje komputer spalania benzyny. Jeżeli tak jest to jest w normie wszystko.

PostNapisane: Pt, 12 lip 2024, 12:37 
Wstydliwy
O dziękuję za te wskazówkę, o tym nie pomyślałem.

Ostatnio edytowano Pt, 12 lip 2024, 12:37 przez maciekelga, łącznie edytowano 1 raz
Nie cytujemy poprzedniego postu (regulamin, pkt 5.6).

PostNapisane: Pt, 12 lip 2024, 13:58 
Adept
Od: 13.07.2020
Rok produkcji: 2016
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Wersja: SkyPassion
Region: podkarpacki
12 lipca 2024, o 08:00 Biedronov napisał(a):
11 lipca 2024, o 12:19 aleks99 napisał(a):

-- Dodano: 12 lipca 2024, o 08:00 --

11 lipca 2024, o 12:54 zubencjusz napisał(a):

Bardzo możliwe, że z mojego stylu jazdy wynika ta różnica:
- na autostradzie jeżdżę spokojniutko, tempomat na 120km/h i tyle
- w mieście chcę mijać zamulaczy i zapchajdrogi, więc jeżdżę dynamicznie

sam sobie odpowiedziałeś

PostNapisane: Pt, 12 lip 2024, 16:11 
Wstydliwy
12 lipca 2024, o 12:37 Biedronov napisał(a):
O dziękuję za te wskazówkę, o tym nie pomyślałem.

Sprawdziłem. Na komputerze mam 10.2L/100km spalania benzyny. Czyli + 20% to wychodzi ponad 12L na LPG co jest zgodne z tym, co widzę na dystrybutorze.

moderator
PostNapisane: Śr, 17 lip 2024, 08:22 
Prawie fanatyk
Od: 01.12.2016
Rok produkcji: inny
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Wersja: -
Biedronov napisał(a) napisał(a):
Właśnie piszę to po przejechaniu nie kilku, a kilkunastu baków i każdorazowej ich weryfikacji oraz nie po jednej jeździe autostradą tylko pięciu

To nie wynika z Twojego pierwszego posta.

11 lipca 2024, o 10:39 Biedronov napisał(a):
a także podałem dokładnie liczbowe dane

Gdzie te dane, bo nie widzę?

11 lipca 2024, o 10:39 Biedronov napisał(a):
Więc zupełnie nietrafna (zapewne automatyczna do nowego członka forum) uwaga,

Uwaga była bardzo trafna, celna i nie "automatyczna".
Odpisując Ci przeanalizowałem Twój post, odniosłem się do (moim zdaniem) braku danych i pokazałem Ci jak ja obliczam spalanie i jakie dane do tego wykorzystuję, jeżeli chcesz wiedzieć coś więcej to podziel się swoimi obserwacjami, a nie rzucaj tylko ogólnikowych i nieszczegółowych informacji.
To wszystko uważasz, że jest nietrafioną i automatyczną odpowiedzą dla nowego członka forum?

No to dobra zróbmy tą analizę razem, wracam do Twojego posta i co widzę:

9 lipca 2024, o 17:36 Biedronov napisał(a):
Przy kupnie sprzedawca mówił o spalaniu całego baku LPG (50L) na około 400km, czasami trochę lepiej przy jeździe poza miastem

To nie są "dokładnie liczbowe dane", to jest pieśń sprzedawcy, ale dobra, niech będzie, biorę kalkulator, liczę, wyszło 12,5L/100km, moim zdaniem dużo, ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Domyślam się, że chodzi o spalanie na mieście.

9 lipca 2024, o 17:36 Biedronov napisał(a):
trasą autostradową na tym samym baku zrobię 570km

WOW opisałeś jedną trasę, biorę kalkulator, liczę, wyszło 8,7L/100km, jak na jazdę autostradą, fajny wynik, ale masz coś do porównania? Jakieś własne dane z miasta? Czy nadal opieramy się na tym co mówił sprzedawca? A jakby Ci powiedział, że w bagażniku jest schowana sztabka złota to też mu uwierzysz?

Biedronov napisał(a) napisał(a):
Czyli różnica w spalaniu to 12.5L vs 8.5L.

Nadal opierasz to na informacji od sprzedawcy.

Na dalszą część posta i zadane pytania już odpowiedziałem, podałem wszystko co mam, a mam mnóstwo danych i informacji o moich trasach i średnie spalanie z 47 TYSIĘCY kilometrów.

Dlatego utrzymuję to co napisałem w swoim poście:
11 lipca 2024, o 07:06 dejwid napisał(a):
Wszystko opierasz na informacji od sprzedającego i Twojej jednej trasie autostradą. Zrób jakieś pomiary, zatankuj, przejedź trochę kilometrów, przepal kilka baków LPG i wróć z danymi.

12 lipca 2024, o 16:11 Biedronov napisał(a):
Na komputerze mam 10.2L/100km spalania benzyny. Czyli + 20% to wychodzi ponad 12L na LPG co jest zgodne z tym, co widzę na dystrybutorze

Oho widzę, że powoli dociera do Ciebie to co pisałem... ale co ja tam wiem, moje uwagi są nietrafne i automatyczne.

PostNapisane: N, 21 lip 2024, 17:16 
Wtajemniczony
Od: 14.11.2021
Biedronov
mamy takie same silniki z lpg ,ja mam nim natrzaskane 50k km
mysle że masz to w normie
gazu do butli wchodzi mi około 47-48 litrów
przy normalnej jeździe bez "szaleństw" ale i nie dziadkowania na drodze, trasa/miasto 50/50 wychodzi mi 10L gazu a na kompie w tym czasie pokazuje 8.0-8.2 L benzyny
wszystko zależy jak ciśniesz auto (miałem podobne wartości co u ciebie zaraz po kupnie auta :) ) ,miewałem już spalanie gazu po 13l i więcej ,z dystrybutora :)
styl jazdy ma tu niebagatelne znaczenie
dzisiaj przejechałem 250km po trasie na tempomacie 125km/h i chyba pobiłem swój rekord nigdy tyle tam nie widziałem 7.5 litra średniego,wiec myślę że gazu nie zjadła więcej jak 9.5

także szerokości :)

------------------------------------------------

PostNapisane: N, 21 lip 2024, 21:33 
Wstydliwy