Mazda 6 Forum
https://mazda6forum.pl/

Wymiana oleju w skrzyni biegów AT
https://mazda6forum.pl/viewtopic.php?f=39&t=12106
Strona 1 z 1

Autor:  Dario [ Cz, 27 lut 2020, 19:29 ]
Tytuł:  Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów :wink:

Zakupiłem Mazde 6 2011 rok 2.0 155 KM AT. Proszę o podzielenie się doświadczeniami/opiniami przy wymianie oleju w automatycznej skrzyni biegów. Samochód ma nalatane 180 kkm - wg serwisu olej nigdy nie był wymieniany (oczywiście w ASO i do 140 kkm)
Czy zalecacie profilaktyczną wymianę ?
Ze skrzynią nic się nie dzieje, poza tym że rano po odpaleniu lewarek "jest ciężki" i trzeba użyć więcej siły niż przy zagrzanym silniku oraz skrzyni.

Autor:  fabek [ Pt, 28 lut 2020, 11:08 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Nie ma czegoś takiego jak profilaktyczna wymiana. Wymiana oleju w AT jest obowiązkowa.

Autor:  CzarnePaliwo [ Pt, 28 lut 2020, 18:04 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Zaniechanie wymian oleju w skrzyni automatycznej to prosta droga do kosztownej awarii.

Autor:  Andre [ Śr, 13 maja 2020, 00:06 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Witajcie.
To w takim razie jaki przebieg 6GH AT wskazany jest na wymiane oleju?

Autor:  CzarnePaliwo [ Śr, 13 maja 2020, 11:56 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

W sytuacji, kiedy producent samochodu nie ujmuje takiej rekomendacji w instrukcji obsługi to dość indywidualny temat. Zależny od warunków eksploatacji.

Autor:  Andre [ Śr, 13 maja 2020, 14:07 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Jednego nie rozumiem.
Twoja odpowiedź dla Dario:
28.02. "Zaniechanie wymian oleju w skrzyni automatycznej to prosta droga do kosztownej awarii".
Na moje pytanie Twoja odpowiedź już jest diametralnie różna:
13.05. W sytuacji, kiedy producent samochodu nie ujmuje takiej rekomendacji w instrukcji obsługi to dość indywidualny temat. Zależny od warunków eksploatacji.
Otóż po kupnie mojej Mazdy z 88kkm przebiegu trudno było mi uwierzyć w opinie, iż w Mazdach AT nie wymienia się oleju w skrzyniach.
Napisałem do przedstawicielstwa Mazda Motor Poland, poniżej ich odpowiedź:

Producent nie wskazuje konieczności okresowej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów, w którą jest wyposażony Pana samochód o numerze VIN JMZGHxxF7xxxx79x. Co za tym idzie producent nie opracował też procedury okresowej wymiany oleju w skrzyni biegów.
Przez producenta została natomiast opracowana procedura wymiany oleju (procedurę można wskazać jako „statyczną”).

Producent nie zaleca okresowej wymiany oleju, jednak każdy serwis w ASO Mazda jest w stanie wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów na Pana życzenie.
W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.

Pozdrawiam,

EWELINA MICHNIEWICZ
Customer Assistance Center
Mazda Motor Poland

___________________________________________________
Mazda Motor Logistics Europe Sp. z o.o. oddział w Polsce
Iłżecka 24, 02-135 Warszawa
Phone: +48 22 318 19 91 Fax: + 48 22 318 19 70
E-mail: mmpol-cac@mazdaeur.com

Każdy serwis ASO wymieni olej na życzenie - zgadza się, w trzech ASO powiedziano mi, że przed wymianą mam podpisać oświadczenie, iż wymiana zostanie dokonana na moje życzenie.
Czyli wprzypadku problemów po wymianie klient zostaje sam na placu boju z gwarancją kosztów własnych.
Tak dla informacji, moja Mazda ma teraz 158 kkm, olej w AT fabryczny i skrzynia pracuje bez zarzutu.
Aaa, jeszcze jedno - każde sprawdzenie poziomu - stan taki sam jak przy zakupie (równo w połowie zakresu) i kolor wogóle nie jest przybrudzony.
Rozumiem, że są marki, w których trzeba konsekwentnie trzymać się interwałów wymian w AT, ale jak widzę model GH (nie wypowiem się nigdy w tematach modeli, których nie użytkowałem) zgodnie z zaleceniem producenta nie jest ujęty w programie wymian (bez tłumaczenia warunkami eksploatacji).
Pozdrawiam.

Autor:  CzarnePaliwo [ Cz, 14 maja 2020, 19:51 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

13 maja 2020, o 15:07 Andre napisał(a):
Jednego nie rozumiem.
Twoja odpowiedź dla Dario:
28.02. "Zaniechanie wymian oleju w skrzyni automatycznej to prosta droga do kosztownej awarii".
Na moje pytanie Twoja odpowiedź już jest diametralnie różna:
13.05. W sytuacji, kiedy producent samochodu nie ujmuje takiej rekomendacji w instrukcji obsługi to dość indywidualny temat. Zależny od warunków eksploatacji.


Nie rozumiem czego nie rozumiesz :wink: Moja odpowiedź nie była diametralnie różna. Nie mogła być, bo nie była odpowiedzią na takie samo pytanie.

Jestem zdania, że olej w automatycznej skrzyni biegów powinno się wymieniać. Nawet w sytuacji, kiedy taka wymiana nie jest przewidziana przez producenta samochodu w ramach rozpisanego harmonogramu czynności obsługowych. Sam byłeś przecież zdziwiony podejściem Mazdy do tematu:

13 maja 2020, o 15:07 Andre napisał(a):
trudno było mi uwierzyć w opinie, iż w Mazdach AT nie wymienia się oleju w skrzyniach


Mazda nie jest jednak w tym osamotniona. Podobnie postępują np. Alfa Romeo czy BMW. Nie specyfikują interwałów wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów marki ZF, które oferują w swoich samochodach. Sam ZF na swojej stronie pisze już nieco więcej i udostępnia szczegółowe instrukcje wymiany:

Cytuj:
Automatic ZF transmissions are filled with our specially developed ZF-LifeguardFluid transmission oil. At very high operating temperatures, oil ages faster than under normal conditions. Depending on driving style (e.g. sporty driving or lots of high-speed drives), ZF Aftermarket therefore recommends a transmission oil change every 100,000 km or after 8 years at the latest.


https://aftermarket.zf.com/sea/en/after ... il-change/

Sprzedaje także gotowe zestawy do wymiany zawierające olej, śruby etc.

Wracając do sedna dyskusji; na pytanie o wskazanie konkretnej długości interwału wymiany odpisałem Ci, że to indywidualna kwestia. Zależna od stanu danego egzemplarza, jego historii serwisowania i sposobu eksploatacji. Trzeba ustalić go samodzielnie. Można posiłkować się zleceniem analizy obecnego oleju, która wiele powie o jego kondycji.

http://badania-olejow.pl/

13 maja 2020, o 15:07 Andre napisał(a):
w trzech ASO powiedziano mi, że przed wymianą mam podpisać oświadczenie, iż wymiana zostanie dokonana na moje życzenie.
Czyli wprzypadku problemów po wymianie klient zostaje sam na placu boju z gwarancją kosztów własnych.


Na taką wymianę trzeba wybrać się do serwisu, który specjalizuje się w automatycznych skrzyniach biegów. ASO Mazdy ewidentnie się ich boją nie mając wiary w swoje umiejętności. Na gwarancji skrzynie wymienia się w całości a potem to i tak nie problem gwaranta :wink:

Autor:  stasw147 [ Cz, 14 maja 2020, 19:59 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Wymieniaj olej i nawet sie nie zastanawiaj tylko samemu nie wymieniaj tylko jedz na próźniową wymiane bo jeśli nie było wymiany oleju może zacząć się z nią dziać złe rzeczy.
Sam nie dawno kupiłem Audi żonie w automacie z uszkodzoną skrzynią, wydarłem ją na stół przepłukałem i zalałem nowym olejem, poskładałem i wszystko smiga :wink:

W BMW i innych to zmieniają chłopaki co 50tys

Autor:  Andre [ Cz, 14 maja 2020, 20:25 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Skoro moja przy takim przebiegu sprawuje się podręcznikowo, poziom oleju b/z, kolor odpowiedni do przebiegu, więc nie zamierzam szukać wrażeń na własne życzenie. Znam przykłady wymian poza ASO a potem "kontynuacje" tych wymian na salach sądowych.
Pozdrawiam.

Autor:  QBiSeK17 [ N, 29 lis 2020, 13:12 ]
Tytuł:  Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów AT

Witam :)
Jaki serwis w okolicach Tarnów/Kraków polecacie do wymiany oleju w AT ?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/