Teraz jest Wt, 16 kwi 2024, 05:58

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz, 10 lut 2022, 09:13 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 19.02.2020
Posty: 441
Rok produkcji: 2007
Generacja: II
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: małopolski
Po przejażdżce samochodem z fabrycznym wyświetlaczem przeziernym wyświetlającym informacje bezpośrednio na szybie, postanowiłem poszukać dostępne rozwiązania i znalazłem następujące.

1. Podstawka na telefon w formie leżącej i folia do naklejenia na szybę
+ wyświetla wskazówki z nawigacji
+ zajmuje mało miejsca
+ naklejka na szybę pozwala wystarczająco wysoko wyświetlać informacje
- wymaga pozostawienie telefonu przed szybą
- doprowadzenie zasilania
- telefon będzie się mocno nagrzewać pod szybą
- naklejka na szybę zmniejsza widoczność, przejrzystość

2. Uniwersalny HUD z folią do naklejenia na szybę
+ naklejka na szybę pozwala wystarczająco wysoko wyświetlać informacje
+ działa niezależnie od telefonu
- naklejka na szybę zmniejsza widoczność, przejrzystość
- brak nawigacji
- trzeba doprowadzić kabel z gniazda ODB2

3. Uniwersalny HUD z szybką
+ działa niezależnie od telefonu
+ nie zmniejsza przezierności szyby
- brak nawigacji
- trzeba doprowadzić kabel z gniazda ODB2

4. HUD Xiaomi z nawigacją z telefonu
+/- analogiczne do powyższych
- nawigacja działa tylko w Chinach

Ja wybrałem uniwersalny HUD z szybką marki Eanop na AliExpress za 100 zł. Jest on już niedostępny, ale są inne modele.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na
  • dla silników diesel trzeb kupić model z GPS
  • urządzenie powinno być wyposażone w czujnik światła, aby w nocy nie oślepiało kierowcy
  • zbyt duża ilość wyświetlanych danych będzie rozpraszać - wg mnie przydatne są prędkość, zegarek oraz opcjonalnie obrotomierz

Przed montażem HUD warto go od razu okleić samoprzylepną okleiną welurową, aby obudowa nie odbijała się na szybie w słoneczne dni.

W Mazdzie deska rozdzielcza nad zegarami jest zaokrąglona i nie ma za dużo miejsca pomiędzy nią a szybą. Dlatego postanowiłem zdemontować daszek, wyciąć w nim otwór i lekko osadzić w nim HUD. Jeżeli zdecydujesz się na taki zabieg to koniecznie zabezpiecz deskę, aby jej nie porysować przy wycinaniu otworu. Dodatkowy plus to możliwość przeciągnięcia kable za zegarami do gniazda OBD2, który znajduje się pod kolumną kierownicy.

W HUD wywierciłem od spodu dwa otwory, położyłem go od góry na otwór w desce rozdzielczej tak, że zapierał się o jego brzegi i nie wpadał do środka. Od spodu przyłożyłem kawałek plastiku o wymiarach większych od otworu i przykręciłem go od spodu do otworów w HUD. W ten sposób jest on zamontowany na sztywno. Plastikowy arkusz można kupić na Allegro, ale można wykorzystać też jakąś obudowę od starego urządzenia RTV czy zabawki lub kawałek drewna, sklejkę, płytę pilśniową, itp.

-- Dodano: 28 grudnia 2021, o 19:21 --

Dodatkowe zdjęcia

-- Dodano: 26 stycznia 2022, o 10:04 --

Znalazłem ciekawy wyświetlacz przezierny Hudway Drive który potrafi wyświetlać wskazówki nawigacji z Google Maps, powiadomienia z telefonu, czy obraz z dedykowanej kamery cofania i bocznych.

-- Dodano: 10 lutego 2022, o 10:13 --

Dodatkowe zdjęcie


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 18 lut 2022, 12:49 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 07.02.2019
Posty: 170
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
Ja wczesniej też szukałem, różnych próbowałem. Zawsze był problem, że się w nocy dodtkowo odbijały na przedniej szybie.
Finalnie znalazłem najprostrzy za 20€ z Ali, ktory miesci się idelanie między kopułą zegarów a otworami nawiewu. Nie wymaga przyklejenia folii refleksyjnej i jest doskonale widoczny w kazdych warunkach. Nie razi w nocy, nie ma problemu z widocznością w słoneczny dzień.
Używam już kilka miesięcy.
Kwestia montarzu banalnie prosta, a kabelmożna bezproblemowo sobie pod tapicerkę wsadzić, jak chce się bawić. Mi się akurat nie chciało, podczepiłem go tak żeby nie przeszkadzał i nie latał i jest gitara.

https://photos.app.goo.gl/WSi8U4kJGirWkgiPA

_________________
Jeśli dbasz o Auto, Ono będzie dbać o Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem gdy do Niego wsiadasz, powierzasz Mu Swoje ŻYCIE.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 18 lut 2022, 13:00 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 14.11.2021
Posty: 177
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: śląski
o spoko jak łatwy w montażu :)
a mógłbyś dać linka jaki to konkretnie sprzęt i czego szukać ?

_________________
------------------------------------------------
Jak coś jest dobre...to jest dobre
:wink:
------------------------------------------------


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 18 lut 2022, 14:33 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 14.11.2016
Posty: 571
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: śląski
No przecież jest podany link i w aukcji jest jego nazwa :)


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 18 lut 2022, 21:58 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 07.02.2019
Posty: 170
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
To link do HUDa, którego ja mam:
https://pl.aliexpress.com/item/1005002716867286.html
jdman93 kolega pytał o mój HUD, nie od Autora wątku.

_________________
Jeśli dbasz o Auto, Ono będzie dbać o Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem gdy do Niego wsiadasz, powierzasz Mu Swoje ŻYCIE.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pt, 18 lut 2022, 22:37 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 19.02.2020
Posty: 441
Rok produkcji: 2007
Generacja: II
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: małopolski
Też rozważałem taki HUD, który rzuca wyłącznie prędkość na szybę. Tylko, jeśli szyba nie jest podklejona, to wyświetlane liczby jakby się rozdwajają. Aby tego uniknąć można nakleić folię na fragment szyby.

Przewagą HUD, który rzuca obraz na szybę jest możliwość takiego ustawienia, aby prędkość wyświetlała się nie tuż przy masce, ale dawała złudzenie jakby była daleko przed autem jak w porządnym fabrycznym HUD. Ale nie wiem jak taka folia wpłynie na przeźroczystość. Dlatego zdecydowałem się na wariant z szybką.


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 19 lut 2022, 07:26 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 14.11.2021
Posty: 177
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
LPG: Tak
Region: śląski
dzięki stingear
tak dokładnie ja pytałem o konkretny Twój,bo jak widać łatwy w montażu ,stawiasz podpinasz i po sprawie i choć jestem pod wielkim wrażeniem różnych modów piotrmocko (duże gratki dla niego) to ja u siebie nie zdecydowałbym sie aż w takie ingerencje jak wycinka kokpitu ,do tego zwyczajnie nie potrafie rozmontowywać połowy auta żeby coś porobić bez uszczerbku dla pacjenta :)

_________________
------------------------------------------------
Jak coś jest dobre...to jest dobre
:wink:
------------------------------------------------


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 19 lut 2022, 15:43 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 07.02.2019
Posty: 170
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
19lisu75Ja akurat nie bawię się ze względu na brak czasu. Są rzeczy, które sobie ogarniam, ale w przypadku HUD'a jestem bardzo zadowolony z efektu i być może kiedyś go wkomponuję deskę chociażby, żeby ukryć kabel, ale na chwilę obecną po porostu mi się nie chce. Poza tym z przodu jest sensor światła i jeśli miałbym to kiedykolwiek "wpuścić" w deskę, to musiałoby to być jakoś sensownie, by pokazywało się w tym samym miejscu, co mam obecnie.

piotrmocko u mnie jeden z pierwszych modeli był po prostu wyświetlacz dołożony na desce, czyli powinno funkcjonować idealnie. Ale niestety okazało się, że kąt przedniej szyby jest taki, że wieczorem ten wyświetlacz odbija mi się prawie na środku szyby i jest bardzo rażący. A mi zależało na tym, aby to był dodatek w dolnej części szyby - nie na masce, wyświetla mi się "w powietrzu" i nie ma tego efektu podwójnego odbicia, jak wspominałeś (zdjęcie nie oddaje tego, jak widać na żywo).
Przede wszystkim nie zasłania mi obrazu.
Takie coś kupiłem - jeśli chodzi o funkcjonalność, to full wypas, ale totalnie na nie w kwestii odbicia się na szybie i to na środku szyby.
Obrazek

Z obecnego modelu jestem mega zadowolony i naprawdę pod wrażeniem, że daje radę bez folii refleksyjnej. A podczas jazdy interesuje mnie tak naprawdę informacja o prędkości, nic więcej. Więc jeśli podczas jazdy nie muszę zmieniać skupienia wzroku z przestrzeni przed sobą na zegary pod obręczą kierownicy, to jest to dla mnie ogromne zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

A jak sprawuje się Twój HUD w godzinach wieczornych? Bo biorąc pod uwagę, że na połowie szyby potrafi odbić się cała deska w odpowiednich warunkach - przykładowo padnie światło lampy wieczorem - to trochę ciężko mi jest uwierzyć, że nie masz tego HUD'a drugi raz na szybie odbitego. Być może z mojej perspektywy ma na to wpływ, że jestem trochę duży i siedzę w aucie mocno do tyłu odsunięty - głowa na wysokości słupka B. W każdym razie jestem ciekaw. Poza tym gratulacje za udaną modyfikację. Tylko czy nie myślałeś go tak wpuścić w kokpit, żeby był wkomponowany, a nie jakby po prostu na nim stał? Tak go wpuścić, żeby wyświetlacz był schowany pod plastikiem, jak w fabrycznym HUD, dzięki czemu ni musiałbyś się bawić w oklejanie.

_________________
Jeśli dbasz o Auto, Ono będzie dbać o Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem gdy do Niego wsiadasz, powierzasz Mu Swoje ŻYCIE.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 19 lut 2022, 16:09 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 19.02.2020
Posty: 441
Rok produkcji: 2007
Generacja: II
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: małopolski
stingear na twoim zdjęciu wygląda jakby prędkość była rozmyta/wyświetlana podwójnie. Ale jak w rzeczywistości tak nie jest, to zdecydowanie jest to najlepsza opcja. Generalnie planowałem właśnie taki kupić jak twój, ale obawiałem się rozmycia liczb lub potrzebę stosowania folii.

Chciałem wpuścić mój HUD głębiej w deskę, bo jest na to miejsce, ale niestety, ma on z boku przyciski do sterowania. Ponadto gdybym go wpuścił głębiej, to obraz bym widział na tle maski a nie na tle drogi. To jest właśnie największa wada HUD z szybką, że musi być zamontowany względnie wysoko. Zdecydowanie lepiej by mi się sprawdził w drugim samochodzie - Nissan Qashqai, bo tam deska jest płaska i jest wysoko sama w sobie. Jak już zamówiłem, to potem znalazłem identyczny HUD jak mój, tylko z przyciskami od góry i bardzie regularnym kształcie, który było by łatwiej wpuścić głębiej.

Mój HUD też ma czujnik światła i się przyciemnia w nocy. Natomiast najchętniej bym chciał aby przyciemniał się bardziej. Gdy jadę w terenie zabudowanym to nie ma ani odbicia na szybie ani nie jest za jasno. Gdy jadę w nieoświetlonym terenie, to wtedy jest trochę za jasno i minimalnie widać wąskie odbicie na szybie. Natomiast trzeba się przypatrzeć i skupić na tym wzrok, aby dostrzec odbicie. Gdybym HUD zamontował bardziej na płasko niż odchylony do tyłu, to wówczas nie było by widać odbicia wcale. Ale wolałem w ten sposób unieść szybkę wyżej.

Odnośnie demontażu deski, to jest to proste. Natomiast za pierwszym razem trzeba na prawdę mocno ciągnąć za daszek do siebie. Rysunki z instrukcji które dołożyłem powinny uprościć wyobrażenie gdzie są zaczepy. Trzeba też pamiętać o plastiku przy kolanie (bo trzyma ten pod kierownica) i tym pod kierownicą (bo trzyma daszek)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 20 lut 2022, 01:06 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 07.02.2019
Posty: 170
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
piotrmockozdjęcie rozmyte, bo robiłem podczas jazdy, żeby uchwycić, jak pokazuje cyfry prędkości, a nie tylko zero. Będę miał okazję, to zrobię zdjęcie z pozycji pasażera, bo nie bardzo jednocześnie prowadzić i zrobić zdjęcie - jak się przyjrzysz, to całe zdjęcie jest rozmazane.
Trochę szkoda, że przyciski masz z boku. Być może ta druga wersja byłaby lepsza. Ja w każdym razie jestem mega zadowolony z obecnego właśnie z tego względu, że widać, jak fabryczny. Żadnych rozmazań, podwójnego obrazu itp. Nie razi, jest zawsze czytelny. Dodatkowo poziomy jasności można dostosować ręcznie. Guziki są z przodu, tak jak sensor światła i podpięcie. Wpuścić w deskę raczej go nie będzie szło z 3 powodów - kabel, przyciski z sensorem oraz przesunięcie bliżej kierownicy znacznie by go przesunęło w górę, a tego nie chcę.
Jeśli masz możliwość, sam sprawdź, jak to będzie się u Ciebie sprawować.

_________________
Jeśli dbasz o Auto, Ono będzie dbać o Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem gdy do Niego wsiadasz, powierzasz Mu Swoje ŻYCIE.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 20 lut 2022, 08:05 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 19.02.2020
Posty: 441
Rok produkcji: 2007
Generacja: II
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: małopolski
stingear u mnie kabel też był z boku. Wyciąłem otwór w obudowie HUD od spodu. Zdjąłem gniazdo z pinów. Wyprostowałem piny, bo były zgięte pod kątem 90 stopni. Założyłem ponownie gniazdo.

Proponuję, abyś spróbował pociągnąć mocno za daszek do siebie. Jak wysuną ci się zaczepy przy szybie, to może bez demontażu całej deski wykonasz drobne nacięcie na krawędzi, szerokości kabla, i go przeciągniesz do wewnątrz deski. Tyle wystarczy, aby poprawić estetykę :)


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 23 lut 2022, 16:03 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 07.02.2019
Posty: 170
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
piotrmocko jest to jakaś opcja, aczkolwiek u mnie w HUD port USB jest z przodu i HUD leży już w taki mmiejscu, że tam nie ma miejsca. Jedyną opcją byłoby przerobić HUD, aby byl na stałe podpięty do kabla, czyli pozbyć się wtyczki i portu, a kabel na stałe przylutować. Wtedy mialoby to rację bytu. Wtedy natomiast wyciąłbym także otwór, aby wpasować go w deskę, żeby wyglądał, jakby z niej wychodził, a nie na niej leżał. W każdym razie to modyfikacja na późniejszy czas, teraz mam kilka innych do zrobienia, m. in. oswietlenie otwartych drzwi także z tyłu oraz oświetlenie ambient wnetrza - materiały już czekają gotowe do montażu, ale czasu brak. No i pogoda też nie pomaga.

_________________
Jeśli dbasz o Auto, Ono będzie dbać o Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem gdy do Niego wsiadasz, powierzasz Mu Swoje ŻYCIE.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 23 lut 2022, 16:08 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 19.02.2020
Posty: 441
Rok produkcji: 2007
Generacja: II
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: małopolski
stingear w takim razie czas, abyś założył wątek w dziale Pokaż swoją 6tkę » Mazda 6 GH, abym mógł śledzić twoje ciekawe modyfikacje :)


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 26 lut 2022, 23:48 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 07.02.2019
Posty: 170
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
piotrmockozastanawiałem się tym, ale jestem lekko zniechęcony po grupie z FB, jak to niektórym nie podobała sie kolorystyka w moim aucie - nie wiem, czy to czysta złośliwość, "ten typa tak ma" czy po prostu zazdrość, że ja sobie zrobiłem a "oni nie mają". Pomijam fakt, że zdjęcia nie oddają rzeczywistych kolorów. A modyfikacji mam sporo na chwilę obecną. Kierownica na zamówienie, oklejone dekory wnętrza i lusterka, uchwyt na telefon, oświetlenie ledowe wnętrza, dodatkowe czerwone światła przednich drzwi, oświetlenie bagażnika oraz uchwytów "klamek" do zamykania klapy. Przerobiona listwa tylnej klapy pod kamerę. Ledowe oświetlenie tablic wspomagające kamerę cofania. Radio 9" z navi. Kamerę mam obecnie tą 3D do cofania, ale w planie mam instalację jeszcze 3, żeby jednak było w pełni na żywo z możliwością używania także przy parkowaniu do przodu. I wiele innych

_________________
Jeśli dbasz o Auto, Ono będzie dbać o Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem gdy do Niego wsiadasz, powierzasz Mu Swoje ŻYCIE.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 6 maja 2023, 18:37 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 19.02.2020
Posty: 441
Rok produkcji: 2007
Generacja: II
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: małopolski
stingear tutaj na forum z tym się nie spotkałem w dziale M6 użytkowników, a na grupie FB faktycznie często tak bywa. W każdym razie masz niezły zestaw modyfikacji :) Gratuluję!

-- Dodano: 12 stycznia 2023, o 18:07 --

Dorobiłem do swojego wyświetlacza przeziernego dodatkowy daszek nad wyświetlaczem. Dzięki temu, w nocy, na szybie nie ma żadnych refleksów świetlnych.

W pierwszym poście w wątku jest zdjęcie jeszcze bez daszka.

Z prawej strony daszka zostawiłem otwór dla czujnika światła. Jedyny efekt uboczny, to czasami czujnik reaguje zbyt wolno w słoneczne dni, kiedy słońce jest nisko i jest dużo cienia. Idealnie, byłoby wyciągnąć czujnik światła na górę obudowy. Ale wymaga to rozcięcia okleiny filcowej, którą okleiłem obudowę, także póki mi to za bardzo nie przeszkadza to nie ruszam :D

-- Dodano: 6 maja 2023, o 18:36 --

Daszek do redukcji poświaty nocą na szybie spełnia swoje zdanie nocą, ale w ciągu dnia przy mocnym słonecznym świetle, po wjeździe do cienia wyświetlacz za bardzo się przyciemnia.

Aby temu zaradzić, przeniosłem czujnik światła z wyświetlacza na obudowę, tak aby dostęp światła nie był ograniczony :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 16 lip 2023, 09:37 
Avatar użytkownika
Wtajemniczony
Offline
Od: 07.02.2019
Posty: 170
Rok produkcji: 2008
Generacja: II
Silnik: 2.0 MZR (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: Exclusive
Region: zagranica
Wygląda dobrze. Czujnik jest na kabelku, to nie było problemu z przeniesieniem go. Żonie obecnie nie przeszkadza w takiej formie (zabrała mi auto, musiałem przesiąść sie na jaguara), działa to rewelacyjnie i tak ma być.

_________________
Jeśli dbasz o Auto, Ono będzie dbać o Ciebie. Pamiętaj, że za każdym razem gdy do Niego wsiadasz, powierzasz Mu Swoje ŻYCIE.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Pn, 17 lip 2023, 07:10 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 19.02.2020
Posty: 441
Rok produkcji: 2007
Generacja: II
Silnik: 1.8 MZR (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: Exclusive
Region: małopolski
Czujnik był przylutowany bezpośrednio do płytki. Na szczęście udało się nic nie przegrzać lutownicą i zdemontować go, a następnie przylutować przewód :)


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.